از سندرم خستگی مزمن چه می‌دانید؟

184

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ سندرم خستگی مزمن (CFS) یا «انسفالومیلیتیس میالژیک» اختلالی است که اخیرا بحث برانگیز شده، زیرا متخصصان هنوز علت مشخصی برای آن پیدا نکرده اند. اما مطالعات جدید نشان می دهد که این شرایط نوعی بیماری التهابی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

اختلال «سندرم خستگی مزمن» معمولا به دلیل علائم متعدد آن به سختی قابل تشخیص است. بر اساس آمار «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها» حدود 2.5 میلیون نفر در آمریکا از این اختلال رنج می برند. همچین این مرکز تخمین می زند که 90 درصد مبتلایان به دلیل آگاهی پایین از شرایط و علائم این اختلال، شناسایی نمی شوند.

محققان دانشکده پزشکی استنفورد معتقدند که «سندرم خستگی  مزمن» با «سایتوکاین ها» که در انتقال پیام های سلولی نقش دارند، مرتبط است. سایتوکاین هنگام بروز عفونت و التهاب فعال شده و بر کار سیستم ایمنی تاثیر می گذارند.

**سندرم خستگی مزمن؛ نوعی بیماری التهابی

دکتر«خوزه مونتویا» سرپرست این مطالعه که نتایج خود را در مجله «آکادمی ملی علوم» به چاپ رسانده عنوان می کند:«غلظت سایتوکاین‌ها در جریان خون با شدت سندرم خستگی مزمن مرتبط است».

دکتر«مارک دیویس» از قسمت تحقیقات ایمنی، پیوند و عفونت دانشگاه استنفورد عنوان می کند: «این پژوهش نشان می دهد حدود 17 سایتوکاین با شدت بروز این اختلال در ارتباط بوده و یافته های ما این مداخله را به طور قطعی یک بیماری التهابی معرفی می کند».

برخی مبتلایان علائمی شبیه به آنفلوآنزا و دیگر علائم مربوط به التهاب را از خود نشان می دهند. این علائم شامل موارد زیر است:

– گلو درد

– حساس شدن گره های لنفاوی

– عرق شبانه

-درد عضلات

-مشکلات گوارشی

-ناتوانی در تمرکز و کاهش قدرت حافظه

از آنجایی که درمان خاصی برای این اختلال وجود ندارد تنها راهکار هدف قرار دادن علائم آن است. این افراد معمولا داروهای ضد ویروس، ضد التهاب یا داروهایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی را فعال می کند.

**فاکتور رشد بتا بر سندرم خستگی مزمن موثر است

این گروه در مرکز «کنترل ایمنی بشر» در دانشگاه استنفورد، نمونه خون 192 فرد مبتلا به سندرم خستگی مزمن و 392 فرد غیر مبتلا را مورد بررسی قرار دادند. همه شرکت کنندگان با میانگین سنی 50 سال بوده و افراد مبتلا حداقل 10 سال با این بیماری دست و پنجه نرم کردند.

دکتر «مونتویا» در ادامه عنوان می کند:«نتایج نشان می دهد سطح سایتوکاین در مبتلایان با شدت علائم متوسط در مقایسه با افراد مبتلا با علائم شدید، پایین تر است. این نتیجه می تواند به دلیل تفاوت استعداد ژنتیکی افراد مبتلا باشد».

نکته قابل توجه اینجاست که نمونه خون مبتلایان در مقایسه با گروه کنترل یک تفاوت مهم را نشان داد؛ پروتئینی به نام «فاکتور رشد بتا» که نقش مهمی در تمایز و تقسیم سلولی دارد، در نمونه خون افراد مبتلا بیشتر است.

همچنین 17 نوع سایتوکاینی که با شدت بروز علائم سندرم متابولیک در ارتباط بوده‌اند، عامل ظهور 13 واکنش التهابی در بدن این افراد هستند.

** سایتوکاین های التهابی نقش مهمی در خستگی مزمن دارند

این پژوهشگر دانشکده استنفورد در پایان گفت:فاکتور رشد بتا که به عنوان یک عامل ضد التهاب شناخته می شود، در برخی موارد خاص التهابی مانند سرطان نقش مهمی دارد. از آنجایی که بیماران سندرم خستگی مزمن در خطر ابتلا به سرطان سیستم لنفاوی یا «لنفوما» هستند، ممکن است بین حضور مقادیر بالای فاکتور بتا در خون این افراد و این نوع اختلال ارتباطی وجود داشته باشد.

«لپتین» یک سایتوکاین التهابی دیگر است که با این اختلال مرتبط بوده و نقش مهمی در ایجاد احساس سیری دارد. سطح لپتین خون همچنین در زنان بیشتر از مردان است که می تواند توجیه خوبی برای تعداد بیشتر مبتلایان زن به اختلال سندرم خستگی مزمن باشد.

منبع: Mediacalnewstody

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

2 نظرات
  1. مالاریا

    دمتون هم گرم

  2. یاسمن

    احساس نمی کنید یکمی زیادی خلاصه بوددد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.