طبیب من

کد خبر: 13809
تاریخ انتشار: ۱۸ام آذر ۱۳۹۶ , ۱۹:۴۵
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر سبک زندگی و صنعتی شدن آن را از علل اصلی بروز سرطان های نوظهور برشمرد و گفت: همین مساله در ایران سبب افزایش شیوع سرطان های دستگاه گوارش به ویژه سرطان روده (کلورکتال) شده است.

به گزارش طبیب من به نقل از ایرنا، دکتر مهدی عقیلی روز شنبه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی و دوازدهمین کنگره ملی کلینیکال آنکولوژی ایران اظهار داشت: سرطان های مری و معده در مناطق شمالی کشور شامل استان های اردبیل، گرگان، گنبد کاووس، خراسان شمالی و رضوی نسبت به سایر مناطق شیوع بیشتری دارد.
وی ادامه داد: میزان شیوع این نوع از سرطان ها در سایر نواحی کشور با یکدیگر اختلاف زیادی ندارد.
عقیلی همچنین از شیوع سرطان پروستات در بین مردان در ایران خبر داد و گفت: از آنجایی که سرطان پروستات از جمله سرطان های وابسته به سن است و جمعیت کشور رو به سالمندی پیش می رود، میزان شیوع این سرطان نیز در کشور ما روبه افزایش گذاشته است.
متخصص رادیولوژی و آنکولوژی با بیان اینکه آمارهای میزان شیوع سرطان در ایران و جهان تقریبا یکسان است، افزود: سالانه بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به تعداد مبتلایان به سرطان در کشور افزوده می شود.
عقیلی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به امر پیشگیری در خصوص بیماری سرطان گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمک انجمن های تخصصی برنامه هایی را در زمینه پیشگیری اولیه و ثانویه تدوین کرده است.
وی توضیح داد: پیشگیری اولیه جنبه عمومی دارد و شامل افزایش اطلاع و آگاهی مردم نسبت به سبک صحیح زندگی مانند ورزش کردن، مصرف تغذیه سالم، پرهیز از مصرف برخی موادغذایی و دخانیات است و پیشگیری ثانویه شامل غربالگری است که در مورد برخی سرطان ها مانند پروستات، دهانه رحم، کلورکتال (با بررسی خون مخفی در مدفوع) و سینه (با ماموگرافی) این کار انجام می شود.
عقیلی گفت: درمان سرطان بسیار پرهزینه و سخت است و خانواده و نظام سلامت را با مشکلات زیادی روبه رو می کند اما پیشگیری همواره کم هزینه بوده است؛ از این رو برگزاری برنامه هایی مانند ارائه آموزش های تکمیلی در دانشگاه ها و همچنین برگزاری کنگره های بین المللی و بهره مندی از تجربیات و دستاوردهای نوین جهانی می تواند بسیار موثر باشد.
وی تاکید کرد: طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۳۵ میلادی تعداد مبتلایان به سرطان به دو برابر میزان کنونی می رسد و کشور ما نیز از آمارهای جهانی مستثنی نیست؛ از این رو باید برنامه های پیشگیرانه با جدیت بیشتری دنبال شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در مورد بیماری سرطان معده با توجه به شیوع آن در کشور، راهنمای درمان (گاید لاینی) تهیه شده و آماده ارائه به مراکز درمانی کشور است.

 

انتهای پیام/