طبیب من

کد خبر: 13822
تاریخ انتشار: ۱۹ام آذر ۱۳۹۶ , ۱۶:۰۱
فاطمی خبر داد:
یک فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: هر بیمار سوخته به طور متوسط هفت بار مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد.

به گزارش طبیب من به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید محمد جواد فاطمی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی و رئیس مرکز تحقیقات سوختگی در نشست خبری که امروز به مناسبت سوانح سوختگی در بیمارستان حضرت فاطمه برگزار شد، اظهار داشت: میزان سوختگی در ایران هشت برابر متوسط دنیاست و متاسفانه کشور ما از لحاظ مناسبی از نظر سوختگی برخوردار نیست به طوری که ۳۰ هزار نفر در سال به دلیل سوختگی بستری می‌شوند که از این تعداد سه هزار نفر فوت می‌کنند و هزینه هر بیمار به طور متوسط ۱۰ میلیون تومان است.

وی بیان کرد: در مرحله حاد سوختگی به طور کل سالیانه ۶۰۰ میلیون تومان هزینه درمان این بیماران در دراز مدت است که این آمار هفت برابر هزینه حاد آن یعنی حدود سه هزار میلیارد تومان است.

فاطمی با اشاره به اینکه این بیماران در دراز مدت برای ترمیم زخم های خود هزینه‌ای بالغ بر سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به حوزه سلامت کشور تحمیل می‌کنند؛گفت: متاسفانه بروز سوختگی باعث از دست دادن شغل و حتی با گرفتاری اعضای خانواده همراه است.

فاطمی با اشاره به اینکه سوختگی قابل پیشگیری است و باید در این  زمینه فرهنگ‌سازی انجام شود، عنوان کرد: سوختگی سیزدهمین عامل بیماری و همچنین شانزدهمین علت معلولیت مادام‌العمر است که متاسفانه در کشور ما روز ملی سوختگی نداریم.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور بیمارستان استاندارد و تخت ویژگی سوختگی نداریم و میزان مرگ‌ و میر ما بر اثر سوختگی بیش از حد متوسط دنیاست.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی با اشاره به اینکه نتایج درمان‌های ناشی از سوختگی در ایران ۴۰ سال عقب‌تر از کشورهای پیشرفته است.

فاطمی با بیان اینکه در بیمارستان سوختگی مطهری از ۵۱۵ بیمار ۲۱۰ نفر ناشی از جریان برق گرفتگی بوده که از این تعداد ۴۱ نفر فوت کرده‌اند، ادامه داد: هر بیمار سوخته به طور متوسط هفت بار مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد که هر عمل حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد و متاسفانه اغلب جراحان بیماران سوختگی را به دلیل پایین بودن سطح مالی آنها و طولانی بودن عمل جراحی‌شان نمی‌پذیرند.

انتهای پیام/