طبیب من

کد خبر: 13877
تاریخ انتشار: ۲۲ام آذر ۱۳۹۶ , ۱۱:۵۰
نایب رییس کمیسیون بهداشت ‌و درمان مجلس:
نایب رییس کمیسیون بهداشت ‌و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۳۰ درصد از هزینه های حوزه سلامت صرف حوزه دارو می‌شود که اگر برای آن فکری نشود با مشکلات زیادی مواجه می شویم.

به گزارش طبیب من به نقل از مهر، دکتر همایون یوسفی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در همایش اقتصاد سلامت گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه ی سلامت موضوع اقتصاد سلامت است که بزرگ‌ترین خلاء آن نیز مطرح می‌شود.

وی افزود: برای توسعه حوزه سلامت نیازمند توسعه در سایر بخش ها نیز هستیم و توسعه‌بخشی در یک حوزه به تنهایی نمی‌تواند مثمرثمر باشد.

یوسفی ادامه داد: توسعه ‌پایدار نیازمند توسعه در تمام حوزه هاست، بحث اقتصاد سلامت هم‌راستا با اقتصاد مقاومتی است و اگر در این حوزه برنامه ای داشته باشیم توانسته ایم‌ در اقتصاد مقاومتی گام هایی را برداریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به اینکه در کشورهای جهان سوم در حوزه پیشگیری برنامه‌ریزی مناسبی وجود ندارد، گفت: در حال حاضر طرح تحول سلامت به عنوان بزرگ‌ترین ‌پروژه دولت تدبیر و امید مطرح شده که اقدامات خوبی را انجام داده اما در حوزه اقتصاد سلامت اقدامات زیادی صورت نگرفته است.

یوسفی اظهار داشت: اقتصاد سلامت به معنای صرفه جویی در منابع نیست بلکه به معنای مدیریت مناسب منابع است.

وی ادامه داد: ما رضایت مندی خوبی را در آحاد جامعه نسبت به‌ طرح تحول سلامت شاهد هستیم اما نتوانستیم مواردی مانند نظام ارجاع که سبب مدیریت منابع می‌شود را اجرایی کنیم به همین سبب این طرح با مشکلات عظیمی‌ مواجه شده است.

همچنین تصریح کرد: ما شاهدیم حجم زیادی از مشکلات و هزینه های حوزه سلامت به علت بیماری های غیر واگیر است. بیماری هایی که به دلیل تغییر سبک زندگی بروز می‌کنند و گاهی خود افراد نیز از آن اطلاع ندارد.

یوسفی گفت: یکی از مشکلات دیگر مربوط به حوزه دارو می‌شود. حدود ۳۰ درصد از هزینه های حوزه سلامت صرف حوزه دارو می‌شود که اگر برای آن فکری نشود با مشکلات زیادی مواجه می شویم و می بایست به پیشگیری بیش‌تر بپردازیم تا بار استفاده از دارو کمتر شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به آمادگی مجلس شورای اسلامی برای حمایت از اقتصاد سلامت، گفت:  ما هم اکنون شاخص های رو به رشدی داشته‌ایم اما این شاخصه ها منطبق با معیارهای مورد نظر نیست که علت آن استفاده نکردن از نظرات نخبگان در این حوزه است.

یوسفی یادآور شد: بسیاری از تصمیم گیری های ما بر اساس کار کارشناسی نیست و متاسفانه در تمام‌تصمیماتمان سیاست هم دخیل شده است.

 

انتهای پیام/