طبیب من

کد خبر: 13885
تاریخ انتشار: ۲۷ام آذر ۱۳۹۶ , ۱۷:۵۲
بسیاری از غذاها ممکن است روند التهابی بیماری آسم را بدتر كنند و برخی از غذاها هم ممكن است باعث بهبود این حالت شوند.

به گزارش طبیب من به نقل از آوای سلامت، قرار نیست شما به عنوان کسی که به آسم مبتلا شده، داروها و اسپری مخصوص آسم یا داروهای آنتی ‌بیوتیكی كه برای عفونت ‌های ریه مصرف می ‌كنید را كنار بگذارید اما بدانید كه انتخاب غذاهای مناسب می‌ تواند نفس كشیدن شما را راحت‌ تر و احتیاج ‌تان به دارو، ماسك یا اسپری را كمتر كنند.

کلم ها: سبزیجاتی مثل بروکلی، جوانه بروکسل، کلم پیچ و گل کلم، خطر سرطان ریه را کاھش می دھند. این گروه از سبزیجات، حاوی مقادیر زیاد یک ترکیب طبیعی به نام گلوکوزینولات ھستند که از پیشرفت برخی از انواع سرطان، از جمله سرطان ریه، در حیوان و انسان، جلوگیری می کند. به این ترتیب که سلولھای سرطانی را شناسایی کرده و التھاب را کاهش می دهند.

سیر: تحقیقات نشان می دهد کسانی که دو بار در ھفته و ھر بار سه حبه سیر خام می خورند، تا ۴۴ درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار می گیرند و این خطر، حتی در افراد سیگاری نیز به میزان ٣٠ درصد کاھش پیدا می کند. البته این بدین معنی نیست که می توانید با خیال راحت سیگار بکشید و با خوردن سیر، خسارات ناشی از استعمال دخانیات را از بین ببرید.

غلات کامل: رژیم غذایی غنی از کربوھیدرات ھای ساده مثل پاستای سفید یا مافین، تولید دی اکسیدکربن را افزایش داده و فشار روی ریه ھا را بیشتر و در نتیجه، تنفس را سخت تر می کند.

لوبیا: عنصر روی، سلنیوم و منیزیم موجود در لوبیا، به بیماران مبتلا به بیماریھای ریوی کمک می کند تا نیاز کمتری به دستگاه تھویه پیدا کنند.

سیب: اینطور ثابت شده که خوردن منظم سیب و یا حتی سرکه سیب در دوران بارداری احتمال تولد نوزاد با مشکل آسم یا سایر مشکلات تنفسی را کاھش می دھد.

روغن زیتون: چربی ھای تک زنجیره و چند زنجیره موجود در روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن کوینولا، نه تنھا برای سلامتی پوست، مو و قلب مفیدند بلکه نقش مھمی در سلامتی ریه ھا بازی می کنند. روغن زیتون، با خطرات ناشی از آلودگی ھوا، مثل پرفشاری خون و نقص رگھای خونی که اکسیژن رسانی به بدن را کاھش می دھند، افزایش ضربان قلب و مشکلات تنفسی، مبارزه می کند.

قھوه: کافئین، مانند یک متسع کننده نایچه ھای تنفسی عمل نموده و مجاری ھوایی تنگ را در افراد مبتلا به آسم، گشاد کرده و خستگی عضلات تنفسی را کاھش می دھد. بنا بر مطالعات، کافئین، فعالیت ریوی را تا چھار ساعت پس از مصرف، بھبود می بخشد.

ماھی سالمون: امگا۳ خاصيت ضدالتهابي دارد و احتمالا خاصيت مثبت اين ماده در بهبود وضعيت تنفسي چه در افراد مبتلا به آسم و چه در افراد عادي ناشي از همين خاصيت ضدالتهابي آن است. البته تحقيقات اخير نشان داده كه امگا۶ برعكس امگا۳ خاصيت ايجاد التهاب در بدن دارد و براي همين بايد حواس‌ تان باشد كه مواد غذايي حاوي امگا۳ مصرف كنيد نه امگا۶. ماهی هایی مثل سالمون، ماهي تن و ماهي خال مخالي منابع عالی امگا۳ هستند.

چای سبز: مھمترین جزء چای سبز، آنتی اکسیدان کوئرستین است که مانند یک ضدآسم طبیعی عمل می کند. این یعنی، چای سبز، ترشح ھیستامین و سایر ترکیبات التھاب زا را که در بدن علائم آلرژی ایجاد میکند، کندتر می کند.

دانه ها: تخم کدو، تخم آفتابگردان و دانه کتان، حاوی منیزیم هستند که یک ماده معدنی مھم برای افراد مبتلا به آسم است. منیزیم به عضلات مجاری ھوایی کمک می کند تا در آرامش باشند.

منبع:readersdigest

انتهای پیام/