طبیب من

کد خبر: 13971
تاریخ انتشار: ۳ام دی ۱۳۹۶ , ۱۷:۵۷
دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب های نخاعی قابل درمان هستند، گفت: در هنگام بروز حوادثی مانند زلزله برای بیرون آوردن افرادی که زیرآوار مانده اند، نباید دست یا پای آنها را کشید زیرا در صورت شکستگی ستون فقرات، این حرکت می تواند سبب قطع نخاع آنها شود.

به گزارش طبیب من به نقل از ایرنا، دکتر زهرا مصلی نژاد روز یکشنبه در نشست خبری هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات افزود: برخی عضلات مانند پهلوها، پشت کمر و کف لگن ثبات دهنده ستون فقرات هستند و در حمل مصدوم باید آنها سفت و محکم نگه داشته شوند تا به ستون فقرات و نخاع آسیبی وارد نشود.
وی با تاکید بر اینکه افرادی که از اصول حمل مصدوم اطلاعی ندارند، نباید به بیرون آوردن مصدوم از زیر آوار اقدام کنند، ادامه داد: گاهی افرادی که زیر آوار مانده اند، دچار شکستگی ستون فقرات می شوند اما آسیب نخاعی به آنها وارد نمی شود؛ در چنین حالتی اگر دست یا پای آنها کشیده شود، این کار می تواند سبب آسیب نخاعی و حتی قطع نخاع شود.
دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات گفت: آسیب های نخاعی همیشه دائمی نیستند و بسیاری از آنها قابل درمان هستند؛ گاهی در معاینه بیمارانی که دچار آسیب نخاعی شده اند، به آنها گفته می شود که دچار ضایعه شدید شده اند و همین مساله بیماران را از ادامه روند درمان خود باز می دارد؛ درحالی که پس از مراجعات بعدی مشخص می شود که برخی از عضلات دچار آسیب شده اند و با تشخیص و درمان به موقع، از آسیب بیشتر جلوگیری می شود و با استفاده از عضلات سالم باقیمانده، می توان فرد را به فعالیت های زندگی بازگرداند.
مصلی نژاد ادامه داد: تنها سه تا پنج درصد بیماران دچار کمر درد، نیاز به جراحی دارند و مابقی آنها با دریافت درمان هایی مانند فیزیوتراپی بهبود می یابند.
وی با بیان اینکه گاهی در حوادث تنها مفاصل ستون فقرات دچار آسیب می شوند، تاکید کرد: حتی اگر چند عضله دچار فلج شده باشد، می توان از عضلات کمکی استفاده و عضلات ضعیف شده را با فیزیوتراپی تقویت کرد و تنها عضلاتی که دچار آسیب جدی شده اند، باید جراحی کرد.
مصلی نژاد با ارائه توصیه هایی در خصوص چگونگی محافظت از سلامت ستون فقرات در هنگام بروز حادثه ای مانند زلزله، گفت: در هنگام بروز زلزله اگر افراد در آسانسور هستند، بهترین کار این است که در کف آسانسور دراز بکشند تا فشار ناشی از سقوط آسانسور در بدن پخش شود و آسیب کمتری بر ستون فقرات و نخاع وارد شود.
وی افزود: اگر افراد در زیر میز پناه می گیرند نیز بهتر است به صورت درازکش باشند تا اگر فشار وارد شد، در سراسر ستون فقرات پخش شود و به یک نقطه فشار وارد نشود.

 

انتهای پیام/