طبیب من

کد خبر: 14002
تاریخ انتشار: ۵ام دی ۱۳۹۶ , ۱۲:۱۰
قائم مقام وزیر بهداشت:
قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به طبیعی بودن وقوع زلزله گفت: ایمنی کلی بیمارستانهای دولتی و غیردولتی کشور از ۳۴ درصد به ۴۸ درصد رسیده است.

به گزارش طبیب من به نقل از مهر، دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در همایش روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی گفت: ارائه گزارش از مشکلات در حوادث طبیعی تکلیف ملی و شرعی ما است تا بتوانیم در حوادث بعد در رفع آنها بکوشیم.

وی افزود: با توجه به زلزله خیز بودن کشور ساده اندیشی است که فکر کنیم حادثه دیگری رخ نخواهد داد. در طی ۱۰ سال گذشته، آمار ۷۰ درصدی بیمارستانهای فرسوده را به حدود ۴۷ درصد کاهش دادیم.

حریرچی گفت: در شهر تهران بیمارستانهای دولتی در سال ۸۶، ۸۷ درصد فرسوده بوده اند که هم اکنون آنها را ۷۵ درصد کاهش دادیم و چشم انداز ما این است که تا سال ۱۴۰۰ به ۴۵ درصد کاهش یابد.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به بیمارستانهای قدیمی و فرسوده تهران مانند بیمارستان سینا، امام حسین، شریعتی و طالقانی افزود: ایمنی کلی بیمارستانهای دولتی و غیردولتی کشور در سال ۹۲، ۳۴ درصد بوده که هم اکنون به ۴۸ درصد رسیده است.

اگر زلزله بزرگی در تهران رخ دهد سیستم خدمت رسانی دچار مشکل می شود

حریرچی ادامه داد: مسئله سرمایه اجتماعی در برخورد با سوانح و حوادث موضوع مهمی است. به نظر می رسد ما در برخورد با حوادث با این موضوع به صورت دوگانه عمل می کنیم. اگر زلزله بزرگی در تهران رخ دهد سیستم خدمت رسانی دچار مشکل می شود و امکان امدادرسانی وجود نخواهد داشت.

وی گفت: اگر سونامی ژاپن را در اینترنت سرچ کنید کمتر عکسی از کشته شده های آن حادثه می بینیم و اکثر عکس ها، چهره های نگران را نشان می دهد اما در ایران چنین نیست. به عنوان مثال خودکشی در همه جای دنیا رخ می دهد و ۹۰ درصد آن مربوط به افسردگی عمیق فردی است که اخبار آن منتشر می شود. بعضی ها گمان می کنند اگر شدت حادثه را بیش از آنچه که هست مخابره کنند تاثیرپذیری آن بیشتر خواهد شد.

قائم مقام وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی از افتخارات وزارت بهداشت در زلزله اخیر این بود که از روز ششم حادثه به صورت صد درصد مستقل، در محل مستقر شد و از روز سوم امکانات بهداشتی را در سراسر شهر و روستاها توزیع کرد. متاسفانه ۱۱ مادر باردار در حادثه فوت کردند اما بعد از حادثه تاکنون یک مادر باردار دچار مشکل نشده است که این نیز دستاورد بزرگی است.

وی ادامه داد: باید سازمانهای مردم نهاد با استفاده از سرمایه اجتماعی، فرهنگی مسائل مربوط به حادثه را آموزش دهند. باید نقاط امن و غیرامن هر شهر را داشته باشیم تا مردم آماده باشند. توصیه می شود که آموزش علمی برای لحظه وقوع حادثه با سفیران سلامت و سفیران دانش آموز انجام شود به طوری که هر خانه یک نفر را داشته باشد.

حریرچی گفت: اینکه دستگاههای اجرایی گزارش بدهند خیلی جالب نیست. می بایست هر ۱۵ روز یک بار گزارش مردمی را به صورت علمی تدوین کرده و منتشر کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: ۹۵ درصد موارد فوتی ما بعد از حوادث طبیعی ناشی از تخریب ساختمان است. زلزله یک اتفاق طبیعی است. عدم آمادگی ما غیرطبیعی است. در زلزله رودبار و بم نقاط مثبت و منفی زیادی داشتیم و نمی توان کتمان کرد.

وی تصریح کرد: باید فرهنگ عذرخواهی مسئولین را از مردم تقویت کنیم. بگوییم نتوانستیم این کار را انجام دهیم و عذرخواهی کنیم؛ مردم کریم هستند و ما را می بخشند.

انتهای پیام/