آنتی اکسیدان چیست؟

314

شما ممکن است در مورد غذاهایی که باید برای قلب یا روده خود بخورید بدانید؛ اما در مورد غذاهایی که سلولهای شما را محافظت می کنند، چطور؟ “غذاهایی که با آنتی اکسیدان ها همراه شده اند”، اصطلاحی هستند که احتمالا قبلا شنیده اید.
آنتی اکسیدان ها به طور طبیعی در غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، قهوه، چای، شراب و شکلات وجود دارند. در حالی که هزاران ترکیبات آنتی اکسیدان وجود دارد، شما احتمالا از فلاونول ها (موجود در شکلات)، رزوراترول (موجود در شراب) و لیکوپن (در گوجه فرنگی یافت می شود) شنیده اید. دیگر آنتی اکسیدان های محبوب شامل ویتامین A (بتا کاروتن)، C، E و کاتچین ها هستند.
آنتی اکسیدان ها به توقف یا ممانعت از آسیب های سلولی توسط اکسیدان ها کمک می کنند. دیان مک کی، استادیار و پژوهشگر آزمایشگاه تحقیقات آنتی اکسیدانی دانشگاه توفت می گوید: “اکسیدان ها رادیکال های آزاد هستند که در محیط شما یافت می شوند، اما آنها به طور طبیعی در بدن شما نیز تولید می شوند.
بدن شما آنها را برای کمک به دفع ویروس ها و میکروب ها ایجاد می کند، اما اگر شما بیش از حد آنتی اکسیدان داشته باشید، می توانید آسیب جدی برسانند و مرتبط با برخی از سرطان ها و بیماری های قلبی باشند. مک کی می گوید شما همچنین می توانید روزانه با اکسیدان هایی مانند آلودگی هوا، دود سیگار و الکل برخورد کنید.
راه حل به نظر می رسد واضح است: بدن خود را پر از آنتی اکسیدان ها کنید تا بر ضد رادیکال های آزاد شود. درست است؟ خوب، این ساده نیست. مک کی می گوید: “شما تعادلی را از آنتی اکسیدان ها به اکسیدان ها می خواهید داشته باشید.”
کاسي بيجور، R.D.، متخصص تغذيه زندگي ساده سلامت، ميگويد: “من فکر ميکنم بزرگترين تصور اشتباه در مورد آنتي اکسيدانها اين است که اين بياني ساده است.” اما “آنتی اکسیدان ها سلول های خود را تحمل می کنند و شما را از بیماری، به صورت طبیعی و بدون عوارض جانبی محافظت می کنند.”
از محیط بیرون بدست آوردن چطور؟ ممکن است بیش از حد گرفتن، خوب باشد، به خصوص اگر اغلب مکمل ها را مصرف کنید. مک کی می گوید: “اگر شما از آنتی اکسیدان های زیادی استفاده کنید، توانایی بدن خود را برای متوقف ساختن سیستم دفاع آنتی اکسیدانی خود سرکوب می کنید. خوشبختانه، بدست اوردن آنتی اکسیدان ها از رژیم غذایی شما خیلی دشوار است، به همین دلیل اکثر متخصصان توصیه می کنند که از منابع طبیعی استفاده کنید.
مکمل های آنتی اکسیدان نیز تا حد زیادی اثر دارونما دارند، و برخی مطالعات روشن کرده اند که ممکن است تأثیر منفی بر برخی بیماری ها مانند سرطان ریه و پوست داشته باشند.
Bjork می گوید علاوه بر این، مکمل ها به تصویب FDA نرسیده اند. اگر شما تصمیم گرفتید که تهیه کنید، بی جورک پیشنهاد می دهد به دنبال برچسب باشید که شامل کلمات سطوح دارویی است.
بلو بری اغلب صحنه را سرقت می کند، اما آنها تنها غذای غنی از آنتی اکسیدان نیستند. در واقع، بیشتر غذاها و نوشیدنی های گیاهی – همه چیز از تمشک و چای سبز تا فلفل سیاه و کاکائو – دارای برخی از خواص آنتی اکسیدانی است.
بی جورک می گوید: “من فلفل قرمز، کیوی و کدو تنبل را انتخاب می کنم، اما من فکر می کنم قهوه غیر منتظره است.” در حالی که او ادعا می کند که این منبع غنی نیست، یکی از مهمترین منابع آنتی اکسیدان ها از نظر شهرت است. مک کی می گوید تا وقتی که شما گزینه دارید-با میوه هایی مثل سیب, سیب زمینی, یا انگور-آن ها را با پوست بخورید, تا وقتی که با آنتی اکسیدان ها همراه هستند. منبع غیر منتظره ی دیگری می خواهید؟ گیاهان و ادویه ها. مک کی می گوید ما آن ها را در مقدارهای کوچک استفاده می کنیم ولی معمولا آن ها خشک شده اند, بنابراین غلظتشان بیشتر است. قرار نیست که شما مقدار زیادی را با پاشیدن پونه کوهی به دست بیاورید, ولی اگر این کار را به طور منظم انجام دهید, این بیشتر می شود. اگر شک دارید, تنوع وسیعی از میوه های رنگی را میل کنید. و اگر میخواهید استفاده مرتب از مکمل ها را شروع کنید, یک پیشنهاد خوب همیشه هست که با مشاور تغذیه همراه شوید.

پایان پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.