طبیب من

کد خبر: 1527
تاریخ انتشار: ۱۰ام اسفند ۱۳۹۵ , ۱۶:۳۲
رعایت توصیه‏ های دارویی در سفر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که همه باید به آن توجه داشته باشند.
الهام گلشن پزشک عمومی در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت: معمولا همراه داشتن دارو در سفر ضروری نیست اما متاسفانه این مساله در ایرن مرسوم است که بدون نسخه پزشک، دارو مصرف می شود.
وی ادامه داد: «اسهال» به عنوان یکی از شایع ترین بیماری ها  اغلب به علت تغییرات آب و هوایی و سبک تغذیه ای در سفرهای نوروزی بروز می کند و افراد به محض مواجه شدن با آن آنتی بیوتیک مصرف می کنند اما این اقدام رایج تبعات زیادی به همراه دارد.
گلشن با بیان اینکه هر نوع اسهالی را نباید با دارو درمان کرد، اضافه کرد: دوره درمان اسهال ویروسی پنج تا هفت روز است و بدون مصرف آنتی بیوتیک پس از این مدت ، بهبودی حاصل می شود اما اگر با مصرف آنتی بیوتیک ها مانع از اسهال شویم ، چند روز بعد بیماری مجدد با شدت بیشتری عود می کند و در نهایت باعث عفونت روده خواهد شد.
این پزشک عمومی اظهار داشت: مسافران نوروزی در صورت مبتلا شدن به آبریزش بینی یا سرما‌خوردگی‌های خفیف فورا نباید برای خود آنتی بیوتیک تجویز و مصرف دارو را خودسرانه آغاز کنند زیرا تحقیقات جدید پزشکی نشان می دهد مصرف خودسرانه دارو شانس بازگشت مجدد بیماری را افزایش می دهد.
گلشن تصریح کرد: همراه داشتن دارو در مسافرت ها، خوددرمانی محسوب می شود و از نظر پزشکی این اقدام منسوخ است. وزارت بهداشت مصرف خود سرانه دارو و بدون تجویز پزشک را منع کرده است و با تمهیداتی که وزارت بهداشت اندیشیده حتی پزشکان نیز بدون همراه داشتن کارت خود، مجاز به تهیه دارو از داروخانه‌ها نیستند.
وی یاد آور شد: مصرف مداوم آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی می شود و بدن در مقابل داروها مقاومت می کند در نتیجه نیاز تولید به داروهای جدید و قوی تر ایجاد می شود.
وی یادآور شد: به طور طبیعی افرادی که بیماری مزمن دارند مانند افراد دیابتی یا افرادی که فشار خون دارند و افرادی که ناراحتی قلبی دارند در سفرهای نوروزی داروهایشان را همراه خود ببرند تا دچار ناراحتی در سفر نشوند.
انتهای پیام/