طبیب من

کد خبر: 15312
تاریخ انتشار: ۱۰ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۳:۱۲

مطالعات جدید نشان می‌دهد چربی شکم و پهلو احتمال حمله قلبی را در زنان افزایش می‌دهد. بر اساس این مطالعه احتمال بروز بیماری‌های قلبی در افرادی که چربی شکم و پهلو دارند، بیشتر از افرادی است که به طور کلی چاق هستند.

 

 

به گزارش طبیب من و به نقل از ایرنا- در حالی که چاقی احتمال حمله قلبی را در هر دو جنس افزایش می‌دهد، این احتمال در زنانی که اصطلاحا چاقی سیبی شکل دارند، بیشتر از مردانی است که چربی پهلو و شکم (سیبی شکل) دارند.
این مطالعه نشان می‌دهد بررسی چگونگی توزیع بافت چربی در بدن، به‌ویژه در زنان، بینش محققان را نسبت به خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی افزایش می‌دهد و موثرتر از شاخص توده بدنی (BMI) است.
شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید. شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸٫۵، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگتر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین ۳۰ تا ۳۴٫۹)، چاقی درجه دو (بین ۳۵ تا ۳۹٫۹) و چاقی درجه سه (۴۰ به بالا) تقسیم بندی می شود. آگاهی از شاخص توده بدنی برای هر فرد ضروری است.
به نظر می‌آید هیکل گلابی شکل (کم باریک به همراه تجمع چربی در قسمت ران) به اندازه هیکل سیبی شکل در افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی نقش ندارد.
این مطالعه که توسط محققان دانشگاه آکسفورد صورت گرفته نشان می‌دهد غربالگری بیماری‌های قلبی و دیابت در افرادی که هیکلی سیبی‌شکل دارند، می‌تواند در کاهش احتمال بیماری‌های قلبی نقش داشته باشد.
در حال حاضر هیچ درمان پزشکی برای کاهش چربی‌های پهلو و شکم وجود ندارد. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۴۰ درصد زنان در سراسر جهان دارای اضافه وزن و ۱۵ درصد چاق هستند. چاقی یکی از مهمترین دلایل بیماری های قلبی، بزرگترین قاتل بشر، است. چاقی همچنین احتمال سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت و بیش از چند نوع سرطان را افزایش می‌دهد.

منبع: medical science