طبیب من

کد خبر: 15325
تاریخ انتشار: ۱۲ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۲:۴۸

شما در چه رشته ای تخصص دارید؟ به موجب مطالعات جدید، دانش عمق شما در یک رشته ی به خصوص، خواه در سیاست باشد یا شیمی و یا در نواختن یک آلت موسیقی، با یک نقطه ضعف بزرگ همراه است.

طبیب من– پژوهش های انجام شده توسط دانشگاه لویلا در شیکاو حاکیست که زبده بودن در یک رشته می تواند ذهن شخص را در طرز تفکر خود بسته کند و در نتیجه خلاقیت کمتری داشته باشد. این پژوهش ها به این نتیجه رسیده است که مردمانی که خود را متخصص می دانند کم تر پذیرای ایده های جدید و نقطه نظرات جایگزین هستند.

 

 

این یافته ها چیزی را نشان می دهد که به عنوان تأثیر “دگماتیسم اکتسابی” یعنی تمایل به تفکر به روش ذهن بسته تر یا دُگم شناخته شده است.

دکتر ویکتور اوتاتی، استاد روانشناسی در دانشگاه لویلا و نویسنده اصلی این گزارش به روزنامه هافینگتون پست گفت: “به عنوان مثال اگر به افرادی گفته شود که در آزمون دانش سیاسی موفق بوده اند، آن ها به طور موقت در نگرش خود نسبت به علوم سیاسی دگم می شوند. وقتی افراد خود را کارشناس بدانند، احساس می کنند که امتیاز تفکر و رفتار به روشی دگم تر را کسب کرده اند.”

پیشنهاد یافته های این پژوهش حاکیست که بهترین راه برای کسب استادی در یک رشته آن است که در مسیر کسب تخصص کوشش به عمل آوریم و در همین حال به خود یادآوری کنیم که هنوز خیلی چیزها را نمیدانیم.

منبع: هافینگتون پست

پایان پیام/