طبیب من

کد خبر: 15330
تاریخ انتشار: ۱۲ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۴:۴۷

تحقیقات جدید بیان می کنند که کودکانی که اسباب بازی های بی شماری را در اختیار دارند از زمان بازی خود به درستی لذت نمی برند و در بیشتر مواقع؛ بی قراری می کنند.

آیا میدانید چرا؟

طبیب من– محققان دانشگاه تولیدو ایالات متحده آمریکا٬ چهار یا شانزده اسباب بازی را به مدت نیم ساعت در اختیار کودکان نوپا قرار دادند. آن ها دریافتند زمان هایی که کودکان با اسباب بازی های کمتری بازی می کردند بسیار خلاقانه تر بودند. همچنین با افزایش دو برابری زمان بازی٬ استفاده از همان بازی افزایش می یافت. نویسندگان این تحقیقات در نهایت نتیجه گرفتند که والدین٬ مدارس و مهد کودک ها باید بیشتر اسباب بازی ها را از دسترس کودکان خارج کنند و فقط تعداد کمی را در اختیار آن ها قرار دهند و مرتبا آن ها را تغییر دهند؛ در این صورت بسیار جذاب تر خواهند بود.

 

 

 

یکی از نویسندگان مقاله٬ دکتر کارلی داچ در مجله رفتاری کودکان بیان می کند: این مطالعه به منظور تعیین دقیق تاثیر تعداد اسباب بازی ها در محیط کودکان نوپا و کیفیت بازی ها انجام شده بود.

به نظر می رسد بررسی ها بر روی بیشترین تعداد اسباب بازی ها (۱۶ عدد) بود. تاثیر و کیفیت آن ها به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته بود و در نهایت مشخص شد تعداد زیاد اسباب بازی در مدت زمان و عمق بازی تداخلاتی را ایجاد کرده بودند.

در دوران کودکی٬ کودکان مهارت انجام کارهای فراوانی را فرا می گیرند. بله ممکن است به خوبی تسلط کافی در کنترل سطح بالاتری از توجه را نداشته باشند. در نتیجه٬ تمرکز آن ها می تواند توسط عوامل منحرف کننده در محیط اطراف به سادگی مختل شود. نتایج این مطالعه نشان می دهد که وجود بیش از حد اسباب بازی ها حواس پرتی ایجاد می کند. وی می افزاید: کودک نوپا با مشاهده یک اسباب بازی نمی تواند تمام جنبه های آن را درک کند و هنگامی که تعداد اسباب بازی ها افزایش می یابد زمان کمتری را برای کشف ان اختصاص می دهد.

جوشوا بکر در کتابی با عنوان “Clutter Free with kids” بیان می کند؛ اسباب بازی کمتر می تواند برای کودکان مفیدتر باشد٬ چرا که این مسئله موجب افزایش خلاقیت آن ها می شود و دقت آن ها را نسبت به مسائل اطراف بالاتر می برد. هنگامی که کودکان اسباب بازی های فراوانی داشته باشند٬ به طور طبیعی از آن ها کمتر مراقبت خواهند کرد و ارزش اسباب بازی ها را به خوبی درک نمی کنند٬ و همیشه یک جایگزینی برای آن ها در نظر می گیرند.

محدود کردن تعداد اسباب بازی ها می تواند آن ها را در حل مسائل زیرک تر کند. در این وضعیت٬ خلاقیت و زیرکی در استفاده با یک وسیله می تواند به حد اکثر نقطه ممکن خود برسد.

منبع: Infant Behaviour and development

پایان پیام/