طبیب من

کد خبر: 15347
تاریخ انتشار: ۱۲ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۶:۱۴

دبیرعلمی کنگره کشوری سوختگی:
مهمترین چالش درسوختگی ها احیا در۲۴ ساعت اول است.

طبیب من– دبیرعلمی هفتمین کنگره کشوری سوختگی ایران با بررسی چالش های مهم درمان سوختگی، احیای بیماران سوخته در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بروز سوختگی را از مهمترین چالش ها و مسائل این حوزه برشمرد که در صورت انجام نشدن به موقع عملیات احیا منجر به از دست رفتن بیمار می شود. دکتر کامران اسعدی روز شنبه درحاشیه هفتمین کنگره کشوری سوختگی ایران اظهار کرد: سوختگی چالش های فراوانی می تواند داشته باشد؛ از زمانی که فرد دچار سوختگی می شود تا زمانی که به عنوان یک عضو موثر بتواند به جامعه بازگردد، با مسائل بسیار پیچیده ای روبرو است.

 

 

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی و سوختگی اظهار کرد: پس از بروز سوختگی، بیمار سوخته با چالش های بزرگی به خصوص در روزهای اول مواجه می شود؛ به دلیل بروز سوختگی و عوارض متعاقب آن مانند اختلالات شدید در سیستم های مختلف بدن به ویژه سیستم های گردش خون و تنفس، جان بیمار به شدت در خطر است.

 احیای ۲۴ ساعت اول بیمار سوخته 
فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی با یادآوری اینکه احیای بیماران سوخته در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول از مهم ترین چالش های مواجهه با بیمار سوخته است، گفت: در سوختگی های حاد با این مشکل مواجه هستیم که در ۲۴ ساعت اول احیا را به صورت موفق انجام دهیم و علائم حیاتی بیمار را تثبیت کنیم.

وی با تاکید بر انجام به موقع و صحیح عملیات احیا، اظهار کرد: اگر در ۲۴ تا ۴۸ ساعت نخست پس از بروز سوختگی عملیات احیا به درستی انجام نشود، احتمال از دست رفتن بیمار وجود دارد و هرچه درصد و عمق سوختگی بیشتر باشد، این احتمال بیشتر می شود.

اسعدی در پایان توضیح داد: در ۲۴ ساعت نخست پس از سوختگی به ویژه در مورد سوختگی های عمیق و وسیع که فرد نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد، باید مانع از دست رفتن آب و الکترولیت های بدن شویم، زیرا بیماران سوخته به ویژه در سوختگی های درجه ۲ به بالا، عایق فیزیولوژیکی سوخت را ندارند و این مشکل می تواند جان آنها را به خطر بیاندازند.

منبع: ایرنا

پایان پیام/