طبیب من

کد خبر: 15469
تاریخ انتشار: ۱۶ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۳:۲۶

مدیر کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت خبر داد:

جذب و آموزش بیش از پنج و نیم میلیون سفیر سلامت/ ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از جنس خودمراقبتي است


دکتر شهرام رفیعی فر افزود: هم زمان با افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه براي سالم زيستن و مدیریت بیماری ها، روز به روز در حال افزايش است به گونه‌اي كه  طبق برآوردها، ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از جنس خودمراقبتي است.

به گفته وی؛ «خودمراقبتي» شامل اعمالي است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمي، روانی و اجتماعی خود حفاظت كنند، نيازهاي جسمی، رواني و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بيماري ها يا حوادث پيشگيري كنند، ‌بیماری‌های مزمن را مدیریت كنند و نيز از سلامت شان بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت كنند.

وی گفت: اما خودمراقبتی صحیح نیازمند برخورداری از سواد سلامت کافی است. این در حالی است که در بررسی انجام شده در خصوص سواد سلامت جمعیت بزرگسال کشور در سال ۹۳، از هر دو نفر جمعیت تحت پوشش مطالعه، یک نفر سواد سلامت محدود داشت که از پیامدهای ناشی از كم سوادی افراد در حوزه سلامت، می توان به فقر مهارت خودمراقبتی، استفاده كمتر از خدمات پیشگیری، افزایش انتخاب های ناسالم، تأخیر در تشخیص بیماری، پايبندی كمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزايش احتمال بستری شدن در بیمارستان، کاهش سلامت جسمی و روانی، افزايش مرگ و میر و افزایش  هزينه های بهداشتی اشاره کرد.

دکتر رفیعی فر اظهار داشت: به منظور افزایش سواد سلامت ایرانیان و توانمندسازی آنها برای خودمراقبتی، جذب و آموزش سفیران سلامت خانوار با شعار «سواد سلامت برای همه» از سال ۱۳۹۳ در قالب برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت آغاز شد.

وی گفت: در این برنامه، به ازاي هرخانوار تحت پوشش مراکز ارایه خدمات بهداشتی درمانی کشور، یک نفر به عنوان سفیر سلامت خانوار انتخاب شده و در دوره های آموزشی مربوطه شرکت می کند. در واقع، “سفير سلامت خانوار” عضوي از اعضاي هر خانواده است كه حداقل ۸ كلاس سواد خواندن و نوشتن دارد و به صورت داوطلبانه، مسووليت انتقال مطالب آموخته شده در حوزه سلامت و مراقبت فعال از سلامت خود،  اعضاي خانواده و جامعه را بر عهده می گیرد و انشالله تا نیمه دوم سال ۹۷ از طریق اینترفیس خودمراقبتی به سامانه الکترونیک یکپارچه سلامت متصل می شود تا تمامی اطلاعات سلامت خانواده خود را دریافت نموده و تبادل نماید.

مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت افزود: برای این کار، مراکز ارایه خدمات بهداشتی درمانی کشور نسبت به فراخوان سفیران سلامت خانوار در بین خانوارهای تحت پوشش اقدام کرده و با ثبت نام و جذب سفیران سلامت خانوار، مجموعه ای از راهنماهای خودمراقبتی را در اختیار آنان قرار می دهند.

وی گفت: علاوه بر این، اعضای تیم سلامت با برگزاری دوره های آموزش فردی و گروهی ضمن مرور نکات مهم این راهنماها، به پرسش های سفیران سلامت خانوار پاسخ می دهند.

دکتر رفیعی فر اظهار داشت: با توجه به توسعه استفاده از موبایل در بین جمعیت عمومی کشور، به منظور تسهیل آموزش سفیران سلامت خانوار،”سامانه مدیریت آموزش تحت موبایل سفیران سلامت” نیز راه اندازی شده است که سفیران سلامت خانوار جذب شده و حتی سایر هم میهنان عزیز که مایلند سفیر سلامت باشند می توانند از طریق سایت “آوای سلامت” دفتر آموزش و ارتقای سلامت به نشانی«iec.behdasht.gov.ir»نسبت به نصب نرم افزار مذکور و شرکت در دوره های آموزش مجازی سفیران سلامت خانوار اقدام و گواهی طی دوره های مربوطه را دریافت نمایند.

وی افزود: راهنماهای خودمراقبتی مورد استفاده در آموزش سفیران سلامت خانوار شامل راهنماي خودمراقبتی در ناخوشي‌ های جزيي، راهنمای خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان و راهنماي سبک زندگی سالم است که اهم موضوعات مطرح شده در این راهنماها شامل موضوعات بهداشت فردی، تغذیه سالم، فعالیت بدنی، کنترل وزن و تناسب اندام، سلامت روان، مهارت های زندگی، پیشگیری و کنترل دخانیات و مواد مخدر، بهداشت باروری، محیط کار سالم، پیشگیری از بیماری های واگیر و غیرواگیر، پیشگیری از حوادث و مدیریت بلایا، مشکلات شایع در سنین مختلف (نوزادی، کودکی، نوجوانی، میانسالی و بزرگسالی)، مشکلات شایع در دوران بارداری، خودمراقبتی در بارداری و شیردهی کودک است.

دکتر رفیعی فر گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور تا پایان دی ماه سال ۱۳۹۶، تعداد ۵،۵۹۹،۰۷۹ نفر سفیر سلامت خانوار به ویژه در روستاها و شهرهای زیر پنجاه هزار نفر جذب شده و آموزش دیده اند، یعنی هم اکنون بیش از ۲۸ درصد خانوارهای کشور، تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند و انتظار می رود تا پایان برنامه ششم توسعه، حداقل  ۷۰ درصد خانوارهای کشور دارای سفیر سلامت باشند. البته در کنار جذب و آموزش سفیران سلامت خانوار، توسعه آموزش همگانی سلامت با همکاری صدا و سیما، آموزش سلامت در مدارس و دانشگاه ها و توسعه محیط کار سالم و محله و شهر سالم نیز در دستور کار دفتر آموزش و ارتقای سلامت قرار گرفته است و اقدامات مفیدی نیز در این زمینه آغاز شده است.

وی در پایان اظهار داشت: امید است که با همکاری سفیران سلامت خانوار، شعار “سواد سلامت برای همه” تحقق یافته و گامی مهم برای توسعه پوشش همگانی سلامت و تحقق زندگی سالم سرشار از نشاط و امید در کشور برداشته شود.

منبع: آوای سلامت

پایان پیام/