طبیب من

کد خبر: 15525
تاریخ انتشار: ۱۷ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۴:۰۲

یک چهارم افراد کمتر از ٥٥ سال دچار «سکته مغزی» می‌شوند/ ابتلای ۹۰ هزار نفر در کشور به «ام اس»

یک متخصص نورولوژی گفت: سکته مغزی فقط مختص سالمندان نیست و یک چهارم افراد پایین‌تر از ٥٥ سال دچار این بیماری می‌شوند.
طبیب من– مسعود مهرپور متخصص نورولوژی در سمپوزیوم بیماری های اعصاب و سلول های بنیادی، در خصوص تزریق داخل وریدی و شریانی سلول های تک هسته ای مغز استخوان اظهار كرد: در بیماران سكته مغزی یک كارآزمایی بالینی کیمن انجام شده است.

مهرپور با اشاره به اینكه استروک (سكته مغزی) بِه عنوان دومین عامل مرگ و میر شناخته شده است، گفت: سكته مغزی فقط مختص سالمندان نیست و یک چهارم افراد پایین تر از ٥٥ سال دچار این بیماری می شوند كه این بیماری نسبت به گذشته بیشتر در قشر جوان دیده می شود.

این متخصص نورولوژی با بیان اینكه ٨٠ الی ٩٠ هزار نفر كشور ما به بیماری ام اس مبتلا هستند، افزود: این بیماری از دسته بیماری هایی است كه مردم به آن توجه ندارند.

 

بهترین راهکار برای درمان سکته مغزی

وی با بیان اینكه استروک فقط درمان دارویی دارد، عنوان كرد: زمان در درمان این بیماری بسیار اهمیت دارد و هرچه زمان بگذرد درمان سكته مغزی سخت تر می شود.

این متخصص نورولوژی با اشاره به اینكه تزریق سلول های بنیادی در مغز ماندنی نیست، مطرح كرد: سلول های بنیادی در مغز به نرون تبدیل نمی شود و تقریبا همه سلول ها به مرور زمان از بین می رود كه خوبی این مسئله این است كه آن در مغز نمی ماند و كانسری ایجاد نمی كند و بدی این مسئله ماندگار نبودن است كه بدن به حالت قبل باز می گردد.

مهرپور با تاكید به اینكه سكته مغزی بیماری است كه نسبت به ام اس قدیمی تر است، گفت: تزریق مزاكسیون( mscs) بلافاصله وارد مغز نمی شود و ید خیلی كمی از آن وارد مغز می شود كه این مسئله در درمان مطلوب نیست؛ بهترین كار در درمان سكته مغزی استفاده از عصاره سلول بنیادی است كه عوارضی در این زمینه ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/