طبیب من

کد خبر: 15736
تاریخ انتشار: ۲۷ام اسفند ۱۳۹۶ , ۱۳:۴۲

طبیب منتبیین مفهوم خود کنترلی و قدرت اراده ایک سوال جذاب برای روانشناسان و اقتصاد دانان بوده است. اما اگر بخواهیم به اولین آزمایش هایی بپردازیم که سعی در تبیین این مفهوم داشته است، باید به آزمایش اثرگذار “والتر میشل” اشاره کنیم:

در دهه ۱۹۶۰، یکی از اساتید دانشگاه استنفورد، به نام والتر میشل، آزمایش جذابی را انجام داد که از آن زمان تا کنون مترادف وسوسه و قدرت اراده قرار گرفته است.

میشل در آزمایشش به کودکان خردسال ۴ یا ۵ ساله یک حق انتخاب ساده داد. او بچه ها را یک به یک به اتاقی دعوت میکرد که در آن بر روی میز یک کلوچه (یا گاهی یک مارشمالو) گذاشته شده بود؛ به بچه ها گفته میشد می توانند کلوچه را بردارند، ولی اگر ۱۵ دقیقه صبر کنند و به کلوچه دست نزنند، علاوه بر آن کلوچه، یک کلوچه دیر هم جایزه می گیرند.

یک پنجم بچه ها توانستند در برابر وسوسه ی شیرینی مقاومت کنند و ۱۵ دقیقه صبر کنند تا دو کلوچه دریافت کنند. اما یک پنجم بچه ها حتی ۱ دقیقه هم نتوانستند مقاومت کنند و شیرینی را همان موقع خوردند.

والتر میشل با در نظر گرفتن هر دو گروه این بچه ها در سال های آینده (در سال های تحصیلی و تا ۳۰ سال بعد) نشان داد آن دسته از بچه ها که در برابر وسوسه کلوچه مقاومت کردند، نتایج تحصیلی بهتری کسب کردند، حقوق بالاتری دریافت کردند و کمتر مستعد چاقی بودند.

پایان پیام/