مشاهده تعامل سلول‌های عصبی برای اولین بار

105

محققان دانشگاه یو. سی. ال. ای آمریکا با استفاده از یک فرآیند توانستند نقطه ارتباط سیناپس‌ها و نوعی از سلول‌های مغزی موسوم به آستروسیت را در مغز موش به صورت زنده مشاهده کنند. این سلول‌ها مانع بروز اختلالات عصبی از جمله بیماری آلزایمر، هانتینگتون و لوگهریک می‌شوند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبیب من– محققان به طور خاص نحوه پیام‌رسانی نورون‌ها به یکدیگر و انتقال پیام‌ها از طریق سیناپس‌ها را در مغز هشت موش زنده بررسی کردند و توانستند شیوه ارتباط فیزیکی سیناپس‌ها و آستروسیت‌ها و تاثیر این ارتباط را بر اختلالاتی مانند هانتینگتون و آلزایمر مطالعه کنند.
محققان به‌منظور بزرگنمایی سلول‌های مغزی و مشاهده آنچه با استفاده از روش‌های قبلی قابل مشاهده نبود، در این فرآیند جدید رنگ‌های مختلف را از یک لنز عبور دادند. این ابزار جدید امکان تجربیاتی را فراهم می‌کند که محققان از سال‌ها قبل به دنبال آن بوده‌اند. برای مثال اکنون می‌توان نحوه تاثیرگذاری آسیب‌های مغزی بر تعامل آستروسیت‌ها و نورون‌ها را به صورت زنده مطالعه کرد.
متخصصان در این تحقیقات دریافتند آستروسیت‌ها نقش مهمی در عملکرد مغز برعهده دارند و اختلالات عصبی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما هنوز نحوه انجام این امور توسط آستروسیت‌ها مشخص نشده است.
نتایج این تحقیقات راهگشای درمان اختلالات عصبی از جمله بیماری آلزایمر، هانتینگتون و لوگهریک است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Neuron منتشر شده است.

منبع: ایرنا

پایان پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.