طبیب من

کد خبر: 17123
تاریخ انتشار: ۱۰ام شهریور ۱۳۹۷ , ۱۶:۳۵

اولین کنگره بین المللی و دومین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی با حضور جناب آقای دکتر جعفر میر فخرایی به تاریخ ۵ و ۶ شهریور سال ۱۳۹۷ در دانشگاه زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه تخصصی خبری پزشکی طبیب من این همایش با استقبال گسترده اساتید، محققان، مدیران، دانشجویان و فعالان عرصه گیاهان دارویی و قارچ­ های کوهی برگزار شد و چهره ­ها و شخصیت­ های مهم بین­ المللی و ملی در این همایش حضور داشتند.

افرادی مانند: دکتر جعفر میرفخرایی -موسس و دبیر انجمن تولیدکنندگان گیاهان دارویی کشور و همچنین ایجاد کننده انجمن تولید کنندگان داروها و فرآورده های گیاهان داروئی، عضو موسسین مجله غذا و دارو و رئیس هیآت مدیره شرکت واکسن دارو و مدیرعامل فارماتون،

دکتر ولی­اله مظفریان -پدر علم گیاه­شناسی ایران،

دکتر بهزاد قره­یاضی- رئیس بخش ایمنی زیستی پژوهشکده بیوتکنولوژی ایران

و دکتر محمدباقر رضایی- دبیر انجمن گیاهان دارویی از جمله سخنرانان این کنگره بودند.

دکتر ناظم شکر اوغلو- دبیر انجمن گیاهان دارویی ترکیه، پروفسور غلامرضا مقیمیان- مسئول انجمن متخصصین علوم کشاورزی ایتالیا، به صورت حضوری و پروفسور قرگ سیمور- رئیس انجمن بین­ المللی علوم قارچ از کشور هلند و گروهی از محققان دانشگاه یاگیلونیا لهستان به صورت ویدیو کنفرانس در این کنگره سخنرانی کردند.

دکتر جعفر میرفخرایی از جمله چهره های مطرح بین المللی و ملی این همایش اذعان داشتند:

 ۱۶۰ شرکت تولید کننده گیاهان دارویی در کشور وجود دارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان گیاهان دارویی کشور در این همایش اعلام کرد که قبل از انقلاب با ۵ شرکت فعال در زمینه گیاهان دارویی شروع به کار کردیم و در حال حاضر حدود ۱۶۰ شرکت تولیدکننده گیاهان دارویی در کشور وجود دارد.

ایشان در ادامه اعلام کرد: ۲۴۳۶ پروانه داروسازی گیاهی صادر کرده­ ایم، ۳۹۰ پروانه اسانس و عصاره­ گیری، ۱۰۲۵ پروانه فرآورده­ های سنتی و ۲۶۳ شرکت بسته ­بندی در این زمینه فعال هستند.

وی افزود: در شرایط فعلی در برنامه ششم  هدف­ گذاری دولت به سمت استفاده­ تا ۲۰ درصد از داروهای گیاهی است و این موضوع یک فرصت بسیار خوب برای این صنعت فراهم می­ کند. گیاهان دارویی در حال حاضر در دنیا حدود ۱۲۰ میلیارد دلار گردش مالی دارند که حدود ۴۰ میلیارد دلار آن مربوط به داروهای گیاهی است که ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم دنیا از داروهای گیاهی استفاده می­ کنند و بیشترین مصرف آن مربوط به کشورهای اروپایی است.

از نتایج سالها فعالیت گهربار جناب آقای دکتر میرفخرایی در زمینه گیاهان دارویی می توان دریافت چندین لوح سپاس و تقدیر از پیش کسوتان عرصه گیاهان داروئی و داروهای گیاهی، دریافت دیپلم های معتبر کنگره های خارجی و داخلی در زمینه داروهای گیاهی، عضو هیآت مدیره پژوهشکده گیاهان داروئی و انتخاب یکی از پایه گذاران صنعت داروسازی گیاهی بنام نام آوران را نام برد.

وبسایت تاریخچه انجمن و زندگینامه جناب آقای دکتر جعفر میرفخرایی: http://www.aphmp.ir/fa/about

پایان پیام/