خطرناک‌ترین میکروب‌ها در این نقاط آشپزخانه جا خوش کرده‌اند!

1,254

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ اکثر افراد هنگام رفتن به رستوران نگران تمیز و بهداشتی بودن مکان طبخ غذای آنها هستند، غافل از اینکه آشپزخانه منازل بستر بسیار مناسبی برای رشد میکروب ها است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

«جنیفر کوینلان» دانشیار پرستاری و سلامت کالج «درکسل» در این خصوص می‌گوید: «زمانی که دچار مسمومیت غذایی می شویم به آخرین باری که غذای بیرون خوردیم فکر می کنیم. این در حالی است که آلودگی محیط خانه و آشپزخانه عامل بسیاری از این بیماری ها محسوب می‌شود.

گروهی از دانشمندان آمریکایی با بررسی 100 خانه با پیشینه اجتماعی و اقتصادی مختلف در فیلادلفیا، به شواهدی مبنی بر حضور حجم زیادی از آلودگی در قفسه های مخصوص ذخیره مواد غذایی و حضور مقادیر زیادی باکتری های بیماری زا در بسیاری از آشپزخانه های این منازل دست یافتند.

«کوینلان» افزود: «در این بررسی در منازل مردم، پاتوژن های بالقوه بیماری زا شامل استافیلوکوکوس اورئوس، سالمونلا و کامپیلوباکتر و لیستریا از سرتاسر آشپزخانه مانند دستگیره درب یخچال، داخل یخچال، سینک، سیم و اسکاچ ظرفشویی مشاهده شد.

بر اساس این کاوش پنج مکان آلوده در آشپزخانه منازل به شرح زیر است:

یخچال

گوشت و مرغ خام باید همیشه در پایین ترین قسمت یخچال زیر طبقه غذاهای پخته شده، میوه و سبزیجات قرار گیرد، زیرا آب خارج شده از مرغ و گوشت خام می تواند به طبقات زیرین راه یافته و غذاهای دیگر را آلوده کند.

بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، دمای یخچال باید زیر چهار درجه سانتیگراد تنظیم شود، این در حالی است که دمای یخچال در 43 درصد از منازل مورد بررسی بالای چهار درجه بود.

دمای بالای یخچال با افزایش تعداد باکتری لیستریا در ارتباط است. حضور این باکتری به خصوص برای زنان باردار، افراد مسن و دارای سیستم ایمنی ضعیف خطرناک است.

سیم و اسکاچ ظرفشویی

اسکاچ و سیم های ظرفشویی یکی از آلوده ترین بخش های آشپزخانه است. حدود 64 درصد نمونه‌های آزمایش شده نشان داد که این وسایل زیستگاه مناسبی برای باکتری ها است.

اسفنج های ظرفشویی مخزن حضور باکتری ها بوده و نکته قابل توجه این است که وقتی از این اسفنج‌ها برای شستن سایر قسمت ها و سطوح آشپزخانه مانند اوپن استفاده می کنید، آلودگی به نقاط دیگر نیز پخش می‌شود.

مایکرو ویو کردن اسفنج ظرفشویی به مدت یک دقیقه در روز یا گذاشتن آن در ماشین ظرفشویی می تواند راه حل مناسبی برای از بین بردن پاتوژن ها باشد.

داخل و محیط اطراف سینک ظرفشویی

در این مطالعه 82 درصد سینک های مورد بررسی آلوده بودند. حدود 44 درصد باکتری های مدفوع، 15 درصد باکتری اشرشیا کولای از نمونه های برداشته شده از اطراف سینک ظرفشویی یافت شدند.

رطوبت سینک یک از عوامل مهم آلودگی است. آشپزخانه ای که مواد ضدعفونی کننده، تمیز کننده یا صابون اطراف سینک ظرفشویی نداشته باشد، حاوی مقادیر زیادی باکتری و عوامل بیماری زا است.

تخته برش

از آنجایی که مواد غذایی گوناگونی، از گوشت خام گرفته تا مواد شسته نشده، روی این تخته خرد می شوند، ضروری است که بعد از هر بار استفاده تمیز شود. از طرفی سطح تخته های برش دارای شکاف و شیارهایی است که محل مناسبی برای پنهان شدن و رشد باکتری ها است.

همچنین مطالعات نشان داد در 49 درصد خانه ها، از تخته های برش استفاده نمی‌شود، به نحوی که افراد تمام مواد غذایی مانند گوشت و مرغ را روی اوپن آشپزخانه یا سینک ظرفشویی خرد می کنند که این مسئله به آلودگی بیشتر این قسمت ها دامن می‌زند.

هر مکانی از آشپزخانه که حیوان خانگی آنجا حضور دارد

حضور حیوانات خانگی در فضای اطراف مکان طبخ غذا باعث افزایش احتمال آلودگی غذا و انتقال عوامل بیماری زا از محیط بیرون به فضای درون آشپزخانه می شود.

منبع: Health

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

4 نظرات
 1. جورج می گوید

  که اینطور!!!

 2. گلی خانم می گوید

  دیگه دور آشپزخونه رو خط میکشم

 3. محمد 021 می گوید

  ممنون از مطالب عالی تون

 4. Tramdok می گوید

  جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.