طبیب من

کد خبر: 503
تاریخ انتشار: ۱۴ام بهمن ۱۳۹۵ , ۱۵:۰۰
آکنه از آن مشکلاتی است که اگر خودتان هم به آن گرفتار نباشید، حتما در اطرافیانتان کسانی هستند که همیشه با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

علیرضا کلهر متخصص طب سنتی در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ گفت: جوش يا آکنه، طيف متنوعی از ضايعات پوستی است که به صورت لکه‌های قرمزرنگ در پوست و يا دانه‌های زير پوست شديدتر و همراه با ضايعات چرکی در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده می شود.

وی ادامه داد: افزایش سطح هورمون ها در زمان بلوغ مى تواند منجر به تولید آکنه شود. به علاوه، آکنه غالباً زمینه ارثى نیز دارد همچنین مسائل عصبی استفاده نامطلوب از لوازم آرایشی و بهداشتی و تغییرات آب و هوایی در به وجود آمدن آکنه دخیل هستند.

کلهر تصریح کرد :آکنه،در هر نقطه بدن مىتواند ظاهر شود. اما بیشتر در جاهایى ظاهر مىشود که تجمع غدد چربى زیاد باشد، مانند صورت، قفسه سینه، بالاى پشت، شانه‌ها و گردن.درطب سنتی علت آکنه یا همان جوش در صورت و سینه به علت غلبه صفرا (طبع گرم وخشک) و درپشت و کتف اطراف کمر غلبه دم (طبع گرم وتر) می باشد که برای هرکدام درمان به خصوصی وجود دارد.

وی در پایان یادآور شد: درمان آکنه شامل دارودرمانى موضعى و عمومى خواهد بود. بسته به شدت آکنه، داروهاى موضعى (که بر روى پوست مالیده مى شوند) یا عمومى (که به طریق خوراکى مصرف مى شوند) مى توانند توسط پزشک تجویز شوند. در برخى موارد تلفیق دو روش موضعى و عمومى به کار مى رود.

انتهای پیام/