از سیر تا پیاز ویتامین‌ها (بخش اول)

185

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ ويتامين‌ها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ برخي محلول در آب و برخي محلول در چربي هستند. هر فرد با انجام برخی آزمایش ها می تواند از کمبود ویتامین در بدنش مطلع شود. در ادامه به معرفی تعدادی ویتامین مفید در بدن می پردازیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

با ویتامین A چشمان خود را قوت ببخشید

نوعی از ویتامین A بیشتر در منابع غذایی حیوانی موجود است. این ویتامین محلول در چربی به شما کمک می کند که دید خوبی در شب داشته باشید. این ویتامین سازنده گلبول های قرمز خون است و با عفونت ها مبارزه می کند.

نوع دیگر ویتامین A در غذاهای گیاهی وجود دارد که از آسیب رسیدن به سلول ها و نیز یکی از شایع ترین علل کوری (بیماری دژنراسیون ماکولا) جلوگیری می کند. ناگفته نماند بسیاری از ویتامین های A به کبد و جگر شما می توانند آسیب برسانند.

برای جذب این ویتامین پیشنهاد می شود گیاهان نارنجی رنگ و میوه هایی مثل سیب زمینی شیرین و طالبی مصرف شود و از سبزی هایی مانند اسفناج و از لبنیات ها و ماهی هایی مثل میگو  وقزل آلا استفاده کنید.

ویتامین C؛ حلال مشکلات در فصل سرما؟!

برخلاف آنچه تصور می شود، ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری نمی کند اما زمانی که علائمی از آن را در بدن خود احساس کردید، می توانید با نوشیدن آب پرتقال و گریپ فرویت احساس خوبی را در خود ایجاد کنید.

بدن شما برای رشد ماهیچه ها و استخوان ها و سلامت پوستتان نیاز به جذب ویتامین ث دارد. شما می توانید این ویتامین که محلول در آب است، با خوردن فلفل دلمه ای و عنبه هندی و توت فرنگی و کلم بروکلی و طالبی و سبزیجات و دیگر میوه ها و گیاهان بهتر جذب بدن می‌شود.

با ویتامینD اعصاب راحتی داشته باشید

این ویتامین مانند کلسیم استخوان های شما را مقاوم نگه می دارد، باعث می شود مغز به راحتی اطلاعات را از محیط بگیرد، به اعصاب کمک می کند و با میکروب های بدن مبارزه می کند.

بهترین منبع جذب این ویتامینِ محلول در چربی قرار گرفتن زیر نور خورشید به مدت 10 تا 15 دقیقه بدون ضد آفتاب و یا خوردن ماهی هایی مانند قزل آلا و ماهی تن و ماهی خال مخالی است.

ویتامین K؛ سد دفاعی مقابل جراحت

ویتامین K باعث تقویت استخوان ها می شود و در فرآیند لخته شدن خون نقش کلیدی ایفا می‌کند.

افرادی که وارفارین (نوعی داروی رقیق کننده خون) مصرف می کنند، باید ویتامین K را به مقدار محدود استفاده کنند چرا که اثر وارفارین را از بین می برد.

خوردن سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم و کلم بروکلی به شما مقدار زیادی ویتامین K می دهند.

ویتامین E

این ویتامین محلول در چربی است و خاصیت آنتی اکسیدان دارد و سلول های بدنتان را در برابر دود سیگار، آلودگی و نور خورشید محافظت می‌کند.

این ویتامین در عملکرد کلیه سلول ها موثر است. دانه های آفتاب گردان و مغزها مانند بادام، فندق و بادام زمینی منابع بی‌نظیری برای این ویتامین محسوب می‌شوند.

اگر به این خوراکی ها حساسیت دارید، پیشنهاد می شود که از روغن های گیاهی و اسفناج و کلم بروکلی استفاده کنید.

منبع: webmed

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

2 نظرات
  1. نازی می گوید

    عالی بود

    1. دانیال رضایی روشن می گوید

      ممنون از توجهتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.