طبیب من

کد خبر: 762
تاریخ انتشار: ۲۰ام بهمن ۱۳۹۵ , ۱۵:۰۰
افراد بر اثر ابتلا به برخی بیماری ها و اتفاقات، نیاز به خون پیدا می کنند که هر بیمار از کل خون های اهدایی سهم مشخصی دارد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ در هر دقیقه تعداد زیادی از افراد بر اثر عوامل مختلف نیاز به دریافت خون دارند. اهدا خون توسط یک نفر که به طور میانگین حدود ۴۵ دقیقه زمان می‌برد، می تواند منجر به نجات جان سه نفر شود.

اهدا خون علاوه بر رفع نیاز یا نجات جان بیماران و مصدومان، اثرات مهمی بر سلامتی فرد اهدا کننده دارد. از فواید مهم اهدا خون می توان به کاهش ریسک سرطان، کاهش ریسک آسیب های کبد و پانکراس اشاره کرد. همچنین اهدا خون در تقویت سلامت قلب و عروق و کاهش ابتلا به چاقی نقش دارد.

این اقدام منجر به حفظ و تنظیم سطح آهن موجود در بدن می شود. بر اساس مطالعه منتشر شده در «ژورنال انستیتو ملی سرطان» آهن آزاد موجود در خون می تواند تبدیل به رادیکال های آزاد در بدن و افرایش ریسک ابتلا به سرطان و پیری شود.

اهدای خون با کاهش ریسک ناتوانی های قلبی و کبدی ناشی از تجمع بیش از حد آهن بدن، در ارتباط است. رژیم غذایی با درصد بالای آهن می تواند سبب افزایش سطح آهن موجود در بدن شود. از این مقدار تنها مقدار کمی از آهن جذب شده و باقی آن در اندام هایی مانند قلب، کبد و پانکراس ذخیره می شود. ذخیره نامتناسب آن منجر به اکسید شدن آهن و در نهایت سبب بروز سیروز، آسیب های کبدی، پانکراس و برخی ناهنجاری های قلبی مانند ریتم های قلبی نامنظم شود.

بر اساس گزارش «راهنمای سلامت خانواده مدرسه پزشکی هاروارد» چگالی خون یکی از فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. هرچه غلظت و چسبندگی خون شما بالاتر باشد احتمال آسیب به دیواره رگ های خونی بیشتر می شود. در حالیکه با اهدا خون به صورت منظم می توانید غلظت خون و سطح آهن اضافی موجود در خون  و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهید.

نیاز به این واحد های خون اهدایی بر اساس نیاز مراکز درمانی و بیمارستان ها متفاوت است. بر طبق آمار، بیشترین درخواست نیاز به خون مراکز درمانی(حدود ۳۴ درصد) صرف درمان بیماران سرطانی و مبتلایان به بیماری های خونی می شود. زیرا با پیشرفت روند درمان سرطان، برای پیشگیری و درمان عوارض شیمی درمانی و یا سایر عوارض بیماری سرطان ممکن است بیمار به فرآورده های خونی احتیاج پیدا کند. مهم ترین علت کم خونی در بیماران، عفونت و سرطان است.

حدود ۲ درصد از کل خون اهدایی برای حوادث و تصادفات جاده ایی، چهار درصد آن برای انواع زایمان ها و ۱۰ درصد این مقدار خون اهدایی در حوزه ارتوپدی مصرف می شود.

بر حسب نوع عمل جراحی و بافت و اندام مورد نظر، مقدار خونریزی در هر عمل جراحی، قابل انتظار بوده و خونریزی در برخی جراحی ها مثل جراحی ها کبدی و سرطان های دستگاه گوارش، شدید و غیر قابل اجتناب است. بر اساس آمار، حدود ۱۸ درصد از خون اهدایی صرف اعمال جراحی و حدود ۱۳ درصد آن برای سایر موارد پزشکی مانند مشکلات قلب، کبد و کلیه مصرف می شوند.

یکی از ویژگی های افراد مبتلا به تالاسمی ماژور، کم خونی شدید است. بنابراین به دلیل کاهش دوام خونی، این افراد نیاز به دریافت و تزریق خون دارند. بر همین اساس حدود ۱۹ درصد از کل خون اهدایی برای بیماران مبتلا به انواع آنمی مصرف می شود.

منبع:medicaldialy
organicfact
pezeshkonline

انتهای پیام/