طبیب من

کد خبر: 988
تاریخ انتشار: ۸ام اسفند ۱۳۹۵ , ۱۵:۰۰
کم‌خوابی باعث بروز مشکلات جسمی و ذهنی بسیاری می‌شود، برای حفظ سلامتی باید چندساعت در روز بخوابیم؟

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ برای اینکه در طول روز انرژی کافی و ذهنی پویا داشته باشیم باید به مقدار کافی بخوابیم. کمبود خواب نه‌تنها باعث خستگی جسمانی می‌شود، بلکه می‌تواند موجب کاهش تمرکز و قدرت تصمیم گیری و همچنین بی‌اشتهایی شود.

بنابر نظر کارشناسان، کمتر از پنج ساعت خواب شبانه اثر نامناسبی بر سلامت قلب وعروق دارد، همچنین، خواب کمتر از هفت ساعت باعث افزایش وزن، چاقی و دیابت می‌شود.

«چارلز» زایسلر استاد دانشگاه هاروارد وهمکارانش پژوهشی در زمینه ساعات مناسب خواب انجام دادند. با توجه تحقیقات ۱۰ ساله آن‌ها (از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ )، میزان خواب مورد نیاز نوزادان کمتر از ۳ ماه؛ ۱۴ تا ۱۷ ساعت، نوزادان ۴ تا ۱۱ ماه؛ ۱۲ تا ۱۵ ساعت، کودکان ۱ تا ۲ سال؛ ۱۱ تا ۱۴ ساعت، کودکان ۳ تا ۵ سال؛ ۱۰ تا ۱۳ ساعت، دانش‌آموزان ابتدایی ۶ تا۱۳ سال، ۹ تا ۱۱ ساعت، نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ سال؛ ۸ تا ۱۰ ساعت، جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال؛ ۷ تا ۹ ساعت، بزرگسالان ۲۶ تا۶۴ سال؛ ۷ تا ۹ ساعت و سالخوردگان بالای ۶۵ سال؛ ۷ تا ۸ ساعت است که البته این ساعات تقریبی بوده و بسته به نیاز افراد می تواند متغیر باشد.

کم خوابی شدید افزایش استرس و ترشح هورمون کورتیزول را در پی دارد. هورمون کورتیزول خود باعث بروز بی خوابی و مشکلات عدیده‌ دیگری می‌شود. علاوه برآن ، اگر قبل از خواب از موبایل و تبلت استفاده کنید، نور این دستگاه‌ها مانع ترشح هورمون ملاتونین؛ هورمون مسئول تنظیم خواب و خستگی می شود.

منبع : sleepfoundation

انتهای پیام/