تاثیر مخرب استرس دوران بارداری بر سلامت جنین

112

به گزارش طبیب من به نقل از سلامت آنلاین٬ دکتر اعظم سعیدی٬ متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: همانطور که استرس می‌تواند بر ضربان قلب و فشارخون مادر تاثیر منفی بگذارد، این حالات پیش آمده، در جنین هم عینا پیش می‌آید و موجب تغییراتی می‌شود که بعد از به دنیا آمدن نوزاد، خلق و خوی او را غیر عادی می‌سازد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی توضیح داد: استرس مادران در دوران بارداری می‌تواند کودک به دنیا آمده را ناسازگار کند، به طوری که از‌‌ همان ابتدا تحریک‌پذیری عصبی در وی زیاد شده و کودک همکاری در دوران شیردهی را با مادر ندارد، این تغییرات خلق و خو، او را به یک کودک عصبی و پرخاشگر تبدیل می‌کند که حتی ممکن است این مسئله تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد.

سعیدی عنوان کرد: علاوه بر تاثیرات منفی استرس بارداری بر خلق و خوی کودک، از لحاظ جسمی نیز ممکن است عوارضی در بر داشته باشد که این عوارض از‌‌ همان ماه‌های اول دوران بارداری می‌تواند در جسم جنین تاثیر منفی بگذارد.

وی گفت: معمولا اواخر دوران بارداری به ویژه سه ماهه سوم، تغییراتی در خلق و خوی مادران باردار به وجود می‌آید به طوری که اگر مادری افسردگی نداشته باشد، ممکن است افسرده شده و در صورت داشتن افسردگی قبلی، بیماری‌اش تشدید می‌شود، بنابراین علاوه بر استرس، خطر افسردگی نیز ممکن است در ماه‌های آخر دوران بارداری، اثرات منفی بر سلامت جنین بگذارد.

به گفته این متخصص زنان و زایمان و نازایی، افسردگی و استرس در مادرانی که بارداری آنان ناخواسته بوده است بیشتر مشاهده می‌شود که حتما باید تحت درمان قرار گیرند.

این متخصص زنان و زایمان و نازایی تاکید کرد: اگرچه معمولا در سه ماهه آخرحاملگی، به برخی مادران باردار، با توجه به شرایط فردی، داروهای ضد افسردگی داده می‌شود، اما مادرانی که به هر دلیلی استرس بیشتری از اوایل بارداری دارند، باید با مشورت پزشک از‌‌ همان ابتدا، داروهایی برای جلوگیری از عوارض یاد شده بر جنین مصرف کنند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.