چرا سکسکه می‌کنیم؟/ جدیدترین روش‌های درمانی برای قطع کردن سکسکه

98

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطمئنا تاکنون بارها به سکسکه دچار شدید. سکسکه برخی مواقع خود به خود برطرف شده و بسیاری از اوقات آزار دهنده و طولانی می شود. برخی با نگه داشتن نفس و بعضی با ترساندن سعی در بند آوردن این عارضه دارند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

برای بسیاری از افراد سکسکه یک ناراحتی جزئی و گذرا است که در اثر خوردن نوشیدنی یا یک اتفاق هیجان انگیز به وجود می آید. این اختلال بیشتر در مردان اتفاق می افتد به طوریکه نسبت وقوع آن در مردان چهار برابر زنان است.

بعضی سکسکه ها می تواند هفته ها و حتی ماه ها ادامه داشته باشد که معمولا نشان از وجود یک مشکل اساسی می‌دهد، همچنین در موارد بسیار نادر می تواند منجر به مرگ شود.

دکتر «داون دیویس» پزشک موسسه توان بخشی( SLUCare ) می گوید: «سکسکه انقباض و اسپاسم غیر ارادی دیافراگم و عضلات بین دنده ای درگیر در تنفس است. هنگام سکسکه، نفس عمیق ناگهانی و بسته شدن دریچه ای به نام گلوتیس در حنجره باعث ایجاد صدای معروف «هیک» می شود.

این حالت معمولا به دلیل اختلال معده و حضور مقدار زیاد هوا در این عضو از بدن، در اثر مصرف بیش از اندازه غذا، نوشیدنی های گازدار و حتی ناراحتی های گوش مانند عفونت اتفاق می افتد. صحبت کردن زیاد و سیگار کشیدن نیز باعث ورود هوا به معده می‌شود و همه اینها می تواند عاملی برای بروز سکسکه باشد.

**سکسکه مکرر چگونه ایجاد می شود؟

اگر سکسکه بیش از 48 ساعت ادامه پیدا کرده و درمان های خانگی موثر واقع نشد، می گوییم فرد دچار سکسکه مکرر شده است و در این زمان حتما باید به پزشک مراجعه شود. علت سکسکه مکرر می تواند همان دلایل بروز یک سکسکه معمولی باشد.

«دیویس» با بیان اینکه برخی مرگ و میر های ناشی از سکسکه به دلیل استرس و سوء تغذیه این افراد بوده اعلام می کند: «سکسکه می تواند علامت حدود 40 تا 100 نوع بیماری باشد. بنابراین بروز طولانی مدت این عارضه می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی در سیستم عصبی مرکزی، اختلالات متابولیسمی یا آسیب عصبی باشد.»

گاهی سکسکه های طولانی در افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان دیده می شود.

وی در ادامه درارتباط با تاثیر سکسکه طولانی بر سلامتی می گوید: «صرف نظر از علل بروز این اختلال، سکسکه مکرر بعد از مدتی می تواند از نظر فیزیکی به بدن آسیب برساند. مثلا در برخی موارد خاص، کشیدگی و جراحت مری در اثر سکسکه مداوم مشاهده شده است. همچنین کمبود خواب و سوء تغذیه و مصرف کم مواد غذایی به دلیل ناتوانی در بلع در هنگام سکسکه از دیگر اثرات این اختلال بر فرد درگیر است».

**درمان سکسکه های مکرر

بر اساس گزارش «Mayo clinic» رایج ترین درمان سکسکه های مداوم استفاده از باکلوفن های آرام بخش عضلات، کلوپرومازین است. همچنین متوکلوپرامید که باعث انقباض قسمت های فوقانی دستگاه گوارش شده و معمولا در درمان رفلاکس استفاده می شود نیز در درمان این اختلال به کار می رود.

نتایج یک بررسی در سال 2014 نشان داد فرد 59 ساله ای که به تازگی بعد از عمل پیوند کلیه دچار سکسکه مداوم شده بود نسبت به درمان دارویی «باکلوفن» و «اولانزاپین» پاسخ داد.

همچنین مطالعات متعدد نشان می دهد این اختلال را می توان با راه های مانند مانوور هایملیش، طب سوزنی و تحریک اعصاب مربوط با سکسکه درمان کرد.

برخی درمان های خانگی که افراد انجام می دهند و برای سکسکه های معمولی و کوتاه مدت کاربرد دارد؛ شامل نگه داشتن تنفس، نفس کشیدن در یک پاکت و غرغره کردن آب یخ است.

منبع: Tonic.vice

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.