اهدا سالانه بیش از 2 میلیون واحد خون در کشور/افزایش دسترسی به داروهای مشتق از پلاسما

2

پورفتح اله مدیر عامل سازمان انتقال خون در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛  گفت: سالانه حدود ۲ میلیون و یکصد هزار واحد اهدا خون اهدا می شود و آمار اهدای خون در کشور ۲۷ واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است که این آمار ۲ برابر کشورهای درحال توسعه است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: براساس سازمان بهداشت جهانی شاخص اهدا خون در کشورهای توسعه یافته ۳۳ واحد در هزار نفر جمعیت است. در کشورهای در حال توسعه که با شاخص رشد متوسط هستند ۱۳ واحد به ازای هر هزار نفر و در کشورهای کمتر توسعه یافته به میزان ۵ واحد در هر هرار نفر است.

 

پور فتح اله ابراز داشت: به طور کلی به خودکفایی خون و فرآوردهای خونی در سطح کشور دسترسی پیدا کرده ایم و براساس آمار سازمان بهداشت جهانی هم اکنون جان ۱۵۰ هزار مادر در کشورهایی که توسعه مراکز اهدای خون ندارند به دلیل کمبود خون و فرآوردهای خونیدر خطر است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون عنوان کرد: علاوه بر کیفیت در زمینه سلامت خون نیز اقدامات ارزشمند صورت گرفته است. ایران یکی از سالم ترین خون های دنیا را تامین می کند.در کشور پلاسمای مازاد بر مصرف مراکز درمانی را تبدیل داروهای مشتق از پلاسما می کنیم و برای این کار از ظرفیت شرکت پلایشگاه اروپایی استفاده می کنیم.برای ارسال پلاسما و تبدیل محصول در پالایشگاه های کشورهای اروپایی باید استانداردهای هم سطح اروپا را پیدا کنیم که خوشبختانه آن را نیز کسب کرده ایم.

وی گفت : در سال گذشته ۲۰۰ هزار لیتر پلاسمای مازاد بر مصرف حاصل از خون های اهدایی را تبدیل به فاکتور ۸، فاکتور ۹ آی بی آی جی و آلبومین کردیم که اهمیت این بحث در نسبت مصرف گلبول قرمز به پلاسما ۵ به یک است یعنی به از هر ۵ گلبول قزمز یک واحد پلاسما مصرف می شود.چهار پنجم پلاسما در کشورهای مختلف دنیا تلف می شود و ما توانستیم آن را تبدیل به ثروت کنیم.

 

وی در پایان یادآور شد: بر اساس برآوردهای انجام شده فقط از ۲۰۰ هزار لیتر پلاسمای ارسال شده ۱۷ میلیون دلار کاهش قیمت داروهای مشتق از پلاسمای ما را در کشور به دست آورده است که معنی آن این است که دسترسی بیشتری به داروهای مشتق از پلاسما را برای بیماران فراهم شده است.ما از ۲ میلیون و یکصد هزار اهدای خون انجام شده بیش از ۵ میلیون فراورده تهیه می کنیم و علاوه بر ۵ میلیون فرآورده ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می کنیم که آن را تبدیل به فاکتور ۸ و ۹ آی بی و جی و آلبومین می شود که تقریبا ۳۵ درصد آن ها حاصل از پلاسمای مازاد بر مصرف تهیه می شود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.