اهدای داوطلبانه سلامت خون در کشور را تضمین می کند

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛  علی اکبر پور فتح الله مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن ابراز خوشحالی از حضور در چهل و سومین سالگرد تاسیس این سازمان و در روزی که در تقویم کشوری ما به روز ملی انتقال خون ثبت شده است گفت: باتوجه به اینکه در هفته کرامت قرار داریم به طور خاص بحثم را حول محور اهدای داوطلبانه و ایثارگرانه متمرکز می‌کنم.
وی ادامه داد: امروزه فناوری و علم نمی‌تواند سلامتی شما را تضمین کند امروزه آزمایش‌ها علی رغم پیشرفت‌های بشری نمی‌تواند سلامت خون و فرآورده‌های خونی را تضمین کند. علت آن اینست که شما در آزمایش‌ها هر چه قدر هم حساسیت داشته باشید بیشترین میزان موفقیت شما در تشخیص درست ۹۹ درصد است یعنی یک درصد احتمال خطا وجود دارد.
رئیس سازمان انتقال خون بیان کرد: علاوه بر این ما برای آزمایش‌ها یک پدیده داریم تحت عنوان پنجره آزمایشگاهی در این پدیده ما دچار این مشکل هستیم که از زمانی که ویروس وارد بدن ما می‌شود تا زمانی که پاسخ ایجاد شود و در آزمایش نشان دهد یک مدت زمانی به نام پنجره آزمایشگاهی وجود دارد که هیچ کس نمی‌تواند از آن جلوگیری کند مگر اینکه‌ شخص اهدا کننده آگاهی لازم داشته باشد و در پنجره آزمایشگاهی این آزمایش را انجام بدهد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

پور فتح الله با بیان اینکه ۲۴ درصد اهدا کنندگان خون در کشور را اهدا کنندگان بار اول تشکیل می دهند، ادامه داد: در این زمینه سازمان تلاش ویژه ای را آغاز کرده و برای این اهدا کنندگان برنامه آزمایش و غربالگری را در بسیاری از استان های کشور اجرا می کنیم. باید توجه کرد که ۷۵ درصد رخداد مثبت شدن هپاتیت B، هپاتیت C و HIV را در اهدا کنندگان بار اول دیده ایم. یعنی ۲۴ درصد جمعیت اهدا کنندگان ما مسئول ۷۵ درصد رخداد مثبت شدن آزمایش ها هستند. بنابراین ما برای رسیدن به خطر صفر انتقال خون و تضمین سلامت خون، این برنامه را اجرا کرده ایم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون در تشریح این برنامه گفت: در این برنامه اهدا کننده بار اول همه اقدامات مربوط به اهدای خون و آزمایش های مرتبط با اهدای خون را انجام می دهد، اما خونی دریافت نمی شود. بلکه تنها نمونه خون را می گیریم و بعد از اطمینان از سلامت خون، اهدا کنندگان فراخوانده می شوند و به جمع اهدا کنندگان خون می پیوندند. این موضوع می تواند نقش مهمی در تضمین سلامت خون داشته باشد.

پور فتح اله تصریح کرد: اگر قرار باشد برای هر ویروس و پاتوژن یک آزمایش بگذاریم حجم آزمایش بالا می‌رود و این موضوع می‌تواند خطای سیستماتیک ایجاد کند. هر چه تعداد آزمایش‌ها افزایش یابد امکان خطا افزایش می‌یابد. بنابراین تنها یک راه برای برآورده شدن آروزی ما که‌‌ همان خطر صفر انتقال خون است وجود دارد و آن مشارکت اهدا کننده است اینکه مشارکت کننده با یک حرکت ایثارگرانه، داوطلبانه و بدون چشم داشت این امر را در هنگام سلامتی خود انجام دهد.

** اهدا خون احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد

وی در ادامه گفت: پیش از سال ۲۰۰۰ میلادی یک مطالعه اپیدمیولوژی در جهان در مورد چهره رخداد بیماری‌ها و مرگ جوامع بشری صورت گرفت که در آن پی بردند که بیشترین علت مرگ و میر در دنیا تغییر چهره داده و از بیماری‌های عفونی به بیماری‌های قلبی و عروقی تغییر یافته است.

وی افزود: این بیماری ها بخصوص در کشورهای صنعتی که میزان تصادفات جاده‌ای کمتر است چهرهٔ اول مرگ و میر جوامع بشری بیماری‌های قلبی و عروقی بود. هنگامی که نتایج این مطالعه را با سن و جنس افراد مطابقت دادند به این نتیجه رسیدند که مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در خانم‌ها کمتر از آقایان است.
وی گفت: اما هنگامی که با سن تطابق دادند پی بردند این اتفاق در خانم‌ها فقط تا سن ۵۰ سالگی جوابگوست و پس از آن این آمار با آقایان برابر است. علت آن نیز خونریزی‌های ماهانه در خانم هاست که سطح هموگلوبین خون را کاهش می‌دهد.

پور فتح الله تصریح کرد: محققان این آزمایش را در جمعیت اهدا کنندگان مستمر خون نیز مورد مطالعه قرار دادند و به‌‌ همان نتایج رسیدند یعنی اهدا مستمر خون سبب کاهش بیماری های قلبی عروقی و طول عمر افراد شده بود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.