خط قرمزهای مصرف امگا3 / آیا این اسید چرب از سکته مغزی پیشگیری می کند؟

329

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختمان برخی چربی‌ها وجود داشته و ویژگی‌های خاصی دارد. این اسیدهای چرب را به این دلیل که برای ادامه حیات بدن ضروری بوده و توسط خود بدن انسان قابل تولید نیست، ضروری نامیده می شود. به طور حتم باید از طریق رژیم غذایی با مکمل‌ها تأمین شود.

امگا3 جز آن دسته از چربی های مفیدی است که نقش مهمی در زندگی و بدن سالم دارد و از خطر ابتلا به بیماری های قلبی، افسردگی ، آرتروز و بیماری زوال عقل پیشگیری می کند. امگا3 با خوردن بعضی مواد غذایی از جمله ماهی و دارو های مکمل جذب بدن می شود.

امگا3 توانایی جنگیدن با بیماری های قلبی را دارد

اسید های چرب امگا3 از چندین طریق به درمان بیماری های قلبی کمک می کند؛ این اسید های مفید از تورم رگ های خونی جلوگیری کرده و ریتم ضربان قلب را پایین می آورد. نقش مهم دیگر این اسید کاهش سطح چربی خون (تری گلیسیرید) است. همچنین امگا3 روند تشکیل رسوباتی به نام پلاک در رگ های خونی را کند می کند.

مصرف روغن ماهی بهترین راه برای جذب این اسید چرب است. در بعضی مواقع پزشکان اغلب کپسول های روغن ماهی را برای افراد تجویز می کنند.مطالعات نشان می دهد، افرادی که مصرف به اندازه ای امگا3 داشتند کمتر به حمله های قلبی دچار می شدند. 

پایین آوردن فشار خون با مصرف امگا3

امگا3 در پایین آوردن فشار خون نقش اساسی دارد. جایگزین کردن ماهی به جای گوشت قرمز می تواند نقش موثری در کاهش فشار خون داشته باشد. تا حد امکان از خوردن ماهی های شور مانند ماهی آزاد دودی پرهیز کنید. مصرف مواد غذایی شور از جمله عوامل بالا رفتن فشار خون است.

امگا3 از سکته مغزی پیشگیری می کند

غذاهای دارای امگا3 و مکمل های آن از رسوب پلاک در رگ های خونی جلوگیری، به جریان خون کمک کرده و بنابراین از سکته ها و حمله هایی که به دلیل لخته شدن یا گرفتگی رگ ها اتفاق می افتد، پیشگیری می کند.

اما این نکته را باید در نظر گرفت که مصرف بیش از اندازه امگا3  ممکن است منجر به سکته های ناشی از خونریزی شود. بنابراین باید میزان دریافت امگا‌ 3 مشخص و حساب‌شده باشد.

امگا3 برای افسردگی و سلامت مغز مفید است

تحقیقات نشان می دهد، درکشور هایی که مردم امگا3 را در رژیم غذایی خود می گنجانند، کمتر دچار افسردگی می شوند. مکمل امگا 3 جایگزین بسیار مناسبی برای داروهای ضد افسردگی است. کپسول روغن ماهی می‌تواند برای کسانی که برای اولین بار تحت درمان قرار می‌گیرند به مدت دو ماه تجویز شود؛ در ضمن این درمان برای کسانی که ممکن است مصرف داروهای ضد افسردگی برای آن ها خطرناک باشد، نیز مفید است.

اما درمان کامل افسردگی مصرف امگا3 نیست.اگر افسردگی را در خود احساس می کنید توصیه می شود با پزشک خود صحبت کنید.

امگا3 به بیش فعالی کودکان کمک می کند.

بیش فعالی یک بیماری شایع در کودکان است که در یادگیری و تحصیل کودکان اختلال ایجاد می‌کند. همواره خانواده‌ها به دنبال روش‌هایی هستند تا علائم و آسیب های این بیماری را در فرزند خود بهبود بخشند. اسید های چرب امگا3 در بهبود عملکرد مغز نقش مهمی دارند.

بین مصرف امگا3 و کم شدن علائم بیش فعالی ارتباط قوی وجود دارد. گنجاندن مواد غذایی حاوی اسید چرب ضروری اُمگا-3 مانند  ماهی، کپسول روغن ماهی، تخم مرغ و آجیل خام در برنامه غذایی کودکان بیش فعال در کنترل علایم بیماری آنها موثر است.

تاثیر امگا3 و بهبود رماتیسم مفصلی

بیماری مزمن آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی موجب التهاب، درد و تورم مفاصل بدن می شود و در دراز مدت می تواند موجب تخریب مفصل شود. مطالعات علمی نشان داده است که امگا 3 باعث کاهش التهاب و درد مفاصل شده و در بلند مدت می تواند موجب کاهش نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شود.

لازم به ذکر است هر چند امگا3 نقش اساسی در پیشگیری برخی بیماری ها دارد اما در خوردن آن نباید زیاده روی کرد.

منبع:webmd

انتهای پیام/

 

 

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.