فقط ۱۰درصد وزنتان را کم کنید!

111

شيرين حسنی رنجبر فوق تخصص غدد و متابوليسم و عضو كلينيك چاقی بيمارستان دكتر شريعتی در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ در خصوص انواع چاقی گفت: این بیماری سه درجه دارد. در درجه اول كه فرد با اضافه وزن روبه رو می‌شود با رژيم غذايی و ورزش به سمت نرمال شدن می‌رود. چاقی درجه دوم رفتاری است و بايد رفتار اصلاح شود و در چاقی درجه سوم كه علت ژنتیکی دارد، بايد با توجه به تغذيه، ورزش و استفاده از داروها آن را کنترل کرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: زمانی كه فرد تصميم به كاهش وزن می‌گيرد، كاهش ١٠ درصدی آن بايد او را راضي كند، زيرا زمانی كه اين مقدار به ٣٠درصد‏ برسد، عوارض متابوليك به همراه دارد. البته اگر فردی به كبد چرب و ديابت مبتلا باشد کاهش وزن ٤٠ درصدی لازم است.

حسنی رنجبر ادامه داد: طبق آمار سال ٢٠١۳، اضافه وزن در آقایان ٥٠ درصد‏ و در خانم ها ٦٣ درصد‏ است. در ايران حدود ٦٠ الي ٧٠ درصد با چاقی رو به رو هستيم كه از اين ميزان فقط ٥ درصد‏ چاقي مفرط داريم.

فوق تخصص غدد عنوان كرد: مطالعات نشان داده است كه تغيير مدت زمان خواب مي‌تواند عامل ايجاد چاقی و اضافه وزن شود. در ۱۰ سال اخير خواب اكثريت افراد به ٧ ساعت رسيده که در اين صورت هورمون ضد اشتها در فرد كاهش و هورمون اشتها افزايش پيدا کرده است و فرد مواد غذايی بيشتری به نسبت قبل مصرف می‌كند.

وی در پاسخ به اينكه چه راهكار كلي برای درمان چاقی وجود دارد، گفت: بايد افراد عادات غذايی خود را اصلاح و از خوردن تنقلات در بين روز خودداری کنند. همچنين به سه وعده اصلی صبحانه، ناهار و شام توجه ويژه داشته و برای مصرف ميان وعده از ميوه و سبزيجات استفاده كنند. دور خورده خوری و مصرف تنقلات را نیز خط بکشند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.