کشف ماده‌ای که روند پیری را معکوس می‌کند

90

محققان «موسسه علم و فناوری دیاژوجیانبوک» DGIST ماده ای را کشف کردند که با کمک آن می توان مکانیسم پیری را شناسایی کرده و روند آن را معکوس کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

پیری فرآیندی است که طی آن توانایی تقسیم و رشد سلول با گذشت زمان کاهش می یابد که این روند باعث بروز نقص و بیماری های مرتبط با پیری می شود.

پیشگیری از روند پیری یک میل غریزی در انسان است. بنابراین یکی از چالش های زیست شناسان، شناسایی ماده ای است که بتواند روند پیری را کنترل کند.

محققان تیم « DGIST» تحقیقی را برای تغییر باور فرضیه «غیر قابل برگشت بودن پیری» انجام دادند. برای رسیدن به این هدف، پژوهشگران به دنبال فاکتوری بودند که بتواند روند پیری را کنترل کرده و ظرفیت تقسیم سلولی را افزایش دهد.

نتایج نشان داد این فاکتور عاملی به نام «KU-60019» بوده که مهار کننده ای برای پروتئین «ATM» است.

«ATM» یک آنزیم پروتئینی است که پیری سلول را از طریق فعال سازی «لیزوزوم» و القاء تکثیر سلولی، کنترل می کند.

گفتنی است؛ لیزوزوم یک اندامک درون سلولی است که مسئول تجزیه و «اتوفاژی» یا خودخواری ترکیباتی مانند پروتئین ها و چربی های موجود در سلول است. تخریب لیزوزوم باعث تجمع مولکول هایی می شود که باید از درون سلول پاکسازی و حذف شوند. این اتفاق در نهایت اختلال در متابولیسم سلول، فعالیت میتوکندری و پیری سلول را به دنبال دارد.

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی عنوان می کنند: «همزمان با پیری سلول، پروتئین تنظیم کننده فعالیت لیزوزم یعنی «v-ATPase» به وسیله «ATM» جهت تخریب، فسفریله می شود. نیروی اتصال بین واحد های فسفات و «v-ATPase» ضیف بوده در نتیجه عملکرد لیزوزم ها کاهش پیدا می کند.»

این گروه با اعلام این ادعا که معکوس کردن روند پیری امکان پذیر است، بیان می کنند کنترل فعالیت پروتئین «ATM» باعث کاهش اتصال گروه های فسفات به «v-ATPase» و به دنبال آن بهبود عملکرد میتوکندری و لیزوزم می شود. یکی از فواید فعالیت لیزوزوم ها در زمان پیری، تسریع در روند بهبود زخم است.

پروفسور«پارک سانگ چول» سرپرست گروه تحقیقاتی DGIST می گوید: «نکته قابل توجه پژوهش این است که می توان با مهار تخریب لیزوزوم، روند پیری سلول را متوقف کرد. این مطالعه و مطالعات آینده می تواند امید به زندگی را در افراد بالا ببرد».

روند پیری موجودات زنده اجتناب ناپذیر و غیر قابل برگشت است، اما با نتایج بدست آمده دکتر«سانگ چول» و همکارانش پیری را به عنوان فرآیندی برگشت پذیر و قابل بازیابی تصور می کنند و اصطلاح «پیری برگشت پذیر» را به آن می دهند.

منبع:  knowridge

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.