از کجا بفهمیم سرماخوردگی داریم یا آنفولانزا؟

30

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ فصل زمستان است و برخی از مردم در محیط اطرافمان، دچار آبریزش و گرفتگی بینی، سرفه و یا عطسه های ناشی از هوای سرد هستند اما زمانی که شما این نشانه ها را در خود ببینید، چگونه می خواهید متوجه شوید که این علائم نشانه ابتلای شما به آنفولانزا است یا فقط به یک سرما خوردگی ساده مبتلا شده اید؟

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر اساس یافته های “مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها” تشخیص تفاوت بین سرما خوردگی و آنفولانزا آسان نیست زیرا هر دو آنها بروز علائم مشابهی می شوند و عامل ایجاد کننده هر یک ویروس ها هستند ولی نوع ویروس متفاوت است. تنها راه برای اینکه مطمئن شوید مبتلا به آنفولانزا شده اید، مراجعه به پزشک جهت انجام معاینه های لازم است.

نشانه هایی وجود دارد که به احتمال زیاد نشان دهنده ابتلای افراد به سرما خوردگی هستند، در حالیکه برخی علائم، نشان دهنده ابتلا آنها به آنفولانزا است.

در ادامه با برخی راه های تشخیص ابتلا به آنفولانزا و سرما خوردگی آشنا می شوید.

  • علائم سرما خوردگی به تدریج بروز می کند در حالیکه علائم آنفولانزا به صورت ناگهانی خود را نشان می دهد.
  • عطسه، بینی گرفته و گلو درد بیشتر در سرما خوردگی اتفاق می افتد.
  • فرد مبتلا به آنفولانزا دچار تب می شود در حالیکه تب در سرما خوردگی به ندرت اتفاق می افتد.
  • آنفولانزا معمولا باعث کوفتگی بدن و سردرد می شود و با پیشرفت بیماری این درد می تواند بیشتر شود اما درد در سرما خوردگی معمولا خفیف است.
  • آنفولانزا می تواند عوارض جدی مانند ذات الریه و عفونت های باکتریایی ایجاد کند بالعکس این عوارض در سرماخوردگی بسیار نادر است.

بر اساس گفته های” دپارتمان بهداشت عمومی ماساچوست” این بیماری ها بدون در نظر گرفتن اینکه مبتلا به آنفولانزا یا سرما خوردگی هستید، بعد از گذشت دوره ای مشخص خود به خود بهبود پیدا می کنند اما اگر زمانی علائم بیماری شما تغییر پیدا کرد باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

وی در ادامه بیان کرد: برای محافظت خود از ابتلا به آنفولانزا می توانید هر سال واکسن  فصلی آنفولانزا بزنید اما متاسفانه واکسن قطعی برای محافظت شما از سرما خوردگی وجود ندارد.

**توصیه زمستانی**

از آنجاییکه سرما خوردگی و آنفولانزا می تواند از طریق تماس دست با سطح آلوده به ویروس منتقل شود، لذا شستن دست ها به صورت مداوم به ویژه در فصل زمستان در پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها نقش بسیار مهمی دارد.

منبع: live science

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.