آستانه تحمل درد افراد چاق بیشتر یا افراد لاغر؟

129

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعه یک تحقیق نشان داد، بدن افراد چاق نسبت به افرادی که اضافه وزن ندارند، به درد حاصل از گرما یا سرمای شدید حساسیت بیشتری نشان می دهند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبق این تحقیق، تفاوت واکنش درد بین 2 گروه یعنی افراد چاق و افراد دارای وزن معمولی بررسی شد. محققان در این تحقیق بیان می کنند، می توان از روش های کاهش وزن به عنوان یکی از برنامه های مدیریت درد در افراد چاقی که مبتلا به درد های مزمن هستند استفاده کرد.

این تیم تحقیقاتی، 74 داوطلب را طبق شاخص توده بدنی شان (BMI) در سه گروه چاق، دارای اضافه وزن و وزن نرمال تقسیم کردند. شرکت کننده ها در هر گروه تحت فشار عوامل شدید گرما و سرما قرار گرفتند که به نواحی مختلف بدن آن ها وارد می شد. اولین تست از انگشت شصت گرفته شد زیرا این ناحیه از بدن از چربی کمتری برخوردار است.

آزمایشات دوم اندازه گیری از نواحی کمر که بیشترین چربی را در خود ذخیره دارد گرفته شد و از داوطلبان پرسیده شد از کدام نقطه فشار در اثر گرما و سرما بیشترین  احساس درد را کرده اند.

همچنین از هر یک از شرکت کننده ها در این آزمایش خواسته شد تجربه درد در اثر سرما را با گذاشتن دستشان در آب یخ گزارش دهند و سپس میزان احساس درد خود را بیان کنند. در گروهی که افراد چاق بودند شرکت کننده ها درد حاصل از فشار را برابر با 4.3 کیلوگرم در هر سانتی متر مربع و گروه افرادی که شاخص توده بدنی معمولی داشتند فشار درد تقریبا 8.6 کیلوگرم در هر سانتی متر مربع گزارش شد.

جالب است بدانید گروه سوم که دارای اضافه وزن بودند درد کمی بیشتر تقریبا 10 کیلوگرم در سانتی متر مربع نسبت به گروهی که وزن معمولی داشتند تحمل کرده بودند.

محققان می گویند، از لحاظ واکنش دما هوای گرم و سرد در هنگام آزمایش از ناحیه کمر تفاوت قابل توجهی در هیچ یک از گروه ها وجود نداشت. تنها مقدار کمی حساسیت در آزمایش روی دست گزارش شد که نشان می دهد لایه ضخیم و اضافی چربی در برابر درجه حرارت شدید هیچ نقش محافظی نمی تواند داشته باشد.

به گفته یکی از پزشکان در این تیم تحقیقاتی، افراد چاق بیشترین فشار و احساس درد که در اثر عوامل مختلف به بدن وارد می شود را نسبت به افرادی که وزن معمولی دارد از خود نشان می دهند.

گفتنی است؛ حتی مناطقی از بدن افراد چاق که دارای چربی کمتری است هم در مقابل فشار درد بیشتری را احساس می کنند.

منبع: knowridge

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.