میتوکندری چیست و چه وظیفه‌ای در سلول برعهده دارد؟

3,030

به گزارش طبيب من، عملکرد میتوکندری موجب می‌شوند انرژی شیمیایی موجود در مواد غذایی با عمل فسفوریلاسیون اکسیداتیو، به صورت پیوندهای پرانرژی فسفات (آدنوزین تری‌فسفات) ذخیره شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این اندامک در تمام سلول‌های دارای تنفس هوازی به جز در باکتری‌ها که آنزیم‌های تنفسی آن‌ها در غشای سیتوپلاسمی جایگزین شده‌اند وجود دارد.

میتوکندری نیز همانند کلروپلاست از دو غشائ داخلی و خارجی تشکیل شده است با این تفاوت که دو غشائ داخلی و خارجی فضای درون می‌توکندری را به دو بخش تقسیم می‌کند که عبارتند از:

۱- فضای درون میتوکندری

۲- فضای بین دو غشا

درون میتوکندری DNA حلقوی نیز وجود دارد و می‌تواند بطور مستقل از سلول نیز همانند سازی کند. درون میتوکندری مایعی سّیال به نام ماتریکس وجود دارد که واکنش‌های مربوط به فرایند تنفس سلولی در آن انجام می‌شود.

تنفس سلولی فرایندی است که طی آن انرژی ذخیره شده در غذا‌ها (قند‌ها) به ATP (مولکول سوختی سلول) تبدیل می‌شود. در غشا داخلی میتوکندری چین خوردگی‌هایی وجود دارد که به آن کریستا گویند این چین خوردگی‌ها باعث افزایش سطح غشا می‌شود.

نام «میتوکُندری» ترکیبی است از دو واژه یونانی Mito به معنای رشته و chondrion به معنی دانه. چون این اندامک اغلب رشته‌ای یا به صورت دانه‌های کوچک در سیتوپلاسم همه سلولهای یوکاریوتی وجود دارد.

میتوکندری‌ها محل اکسیداسیون سلولی هستند. در طی این عمل، کربن دی اکسید تولید می‌گردد و این‌‌ همان کربن دی اکسیدی است که از سلول دفع می‌شود.

میتوکندری مانند کارخانه‌ای باعث تولید انرژی سلول می‌شود. ساختارهای میتوکندری به عنوان نیروگاه‌های سلولی توصیف می‌شوند چرا که بیشتر انرژی شیمیایی سلول یا‌‌ همان ATP از میتوکندری تولید می‌شود.

علاوه بر تولید انرژی سلولی، میتوکندری وظایف دیگر درون سلولی نیز دارد که شامل سیگنال دهی، تمایز سلولی، مرگ سلولی و کنترل رشد و حفظ سلول می‌باشند. میتوکندری می‌تواند در چندین نوع بیماری تأثیر داشته باشد که از جمله می‌توان به اختلالات میتوکندری و اختلال عملکرد قلبی اشاره کرد.

میتوکندری همچنین می‌تواند در پروسه پیری نیز مؤثر باشد. تحقیقات و پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که اوتیسم به ویژه اوتیسم حاد با نقص در سیستم می‌توکندری در ارتباط است. شاخصه‌های متعدد و متفاوت، میتوکندری‌ها را منحصر به فرد کرده است.

مشکلات پروتئین‌های اصلی میتوکندری می‌تواند موجب بروز سردردهای مختلفی از جمله سردرد میگرنی شود. به همین یکی از فرضیات برای درمان میگرن مطالعه وضعیت میتوکندری بوده. البته این مورد به نتیجه علمی قابل ارائه ای منجر نشده است.

انتهاي پيام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.