فروکتوز چیست و مصرف آن چه خطری برای بدن دارد؟

13,913

به گزارش طبيب من، زنبور‌ها طی فرایندی با ترشح آنزیم‌هایی مانند دیاستاز نکتار (شهدهای گیاهی) جمع آوری شده را فرآوری می‌کنند و قندهای نکتار را (مانند ساکارز) به فروکتوز و گلوکز تبدیل می‌کنند. عسل حاصله حاوی حدوداً «۳۴٪ فروکتوز است.

میزان فروکتور در میوه‌ها

بیشتر میوه‌های درختی میزان فروکتوز بالایی دارند. این میوه‌ها شامل موز، سیب، مرکبات و انگور است. گلابی نیز میزان فروکتوز بالایی دارد.

بری‌ها و ملون‌ها نیز غنی از فروکتوز می‌باشند. ملون‌ها شامل طالبی، هندوانه و خربزه است.

از بری‌ها یا توت‌ها نیز می‌توان به رزبری، بلوبری، تمشک و هاکلبری اشاره کرد.

سبزیجات
تمام سبزیجات میزان فروکتوز بالایی دارند. برخی از سبزیجات با محتوای فروکتان شامل مارچوبه، کنگرفرنگی، لوبیا‌ها، بروکلی، تره فرنگی، پیاز، گوجه فرنگی، کلم، بادام زمینی و کدو است. از مصرف این موادغذایی باید در رژیم غذایی کاهش قند اجتناب کنید.

میوه‌های خشک
میوه‌های خشک سرشار از فروکتوز می‌باشند که باعث افزایش سطوح قند در این میوه‌ها می‌شود. برخی از میوه‌های خشک با سطوح بالایی از فروکتوز شامل خرما، انجیر، سیب، آناناس و کشمش است.

 

استفاده از فروکتور مصنوعی ممنوع!

در سال‌های اخیر، دانشمندان و کار‌شناسان امور تغذیه فروکتوز را به عنوان راه حلی برای مصرف بالای قند معرفی کرده بودند. صنعت غذا مدعی شده بود که فروکتوز جایگزینی مناسب برای گلوکز (قند واقعی) است و کسانی که می‌خواستند مصرف قند یا وزن خود را پایین بیاورند از فروکتوز استفاده می‌کردند.

اما اخیرا شواهدی یافت شده که این مسئله را به شکلی عجیب نقض می‌کند. پژوهشهای جدید محققین نشان می‌دهد شکر افزوده، بویژه اگر فروکتوز داشته باشد محرک اصلی دیابت و پیش دیابت حتی زیاد‌تر از بقیه کربوهیدرات‌ها می‌باشد.

فروکتوز در تمام میوه‌ها وجود دارد و این نوع طبیعی فروکتوز برای بدن خطری ندارد. مشکل آن نوع فروکتوزی است که در غذاهای فرآوری شده ریخته می‌شود.

هنوز هیچ کس نمی‌داند که چرا فروکتوزِ موجود در میوه‌ها موجب مشکلات قلبی نمی‌شود، در حالی که فروکتوزِ موجود در غذاهای فرآوری شده باعث نارسایی قلبی می‌شود. محققان اما می‌دانند که فروکتوزِ موجود در غذاهای فرآوری شده در سطح مولکولی تغییراتی را ایجاد می‌کند که طی آن سلول‌های قلبی بزرگ‌تر شده و احتمال مشکلات قلبی را بیشتر می‌کند. موسسهٔ تکنولوژی سوئیس به تازگی مقاله‌ای را منتشر کرده که برخی از مشکلات فروکتوزِ فرآوری شده را نشان می‌دهد.

باید از مصرف فروکتوزِ موجود در غذاهای فرآورده شده خودداری کنید. در واقع، مصرف غذاهای حاویِ شربت ذرت که حاوی فروکتوز است می‌تواند احتمال افزایش مشکلات قلبی را بیشتر کند.

9 نظرات
 1. world lover

  به ضرس قاطع میگم هیچی بهتر از غذاهای طبیعی نیست، اگه میخواین عمر جاودانه داشته باشید تا میتونید میوه و سبزیجات بخورید 😛

 2. حسین مقدسی

  خوب بود، لطفا مطالب این سبکی باز هم بذارید

 3. ناشناس

  من میوه میخورم گلاب به روتون اسهال میشم, چرا؟ دکتر هم رفتم و دارو هم مصرف کردم اما کارساز نبود، لگه امکانش هس یکی راهنمایی کنه

 4. F and Q

  ای دهست درد نکنه

 5. اوج صدا

  بری ها دیگه چه نوع میوه ای هستند و اصلا در ایران میشه گیرشون آورد؟

 6. ali dehghan

  salam dustan mive gerun shode, peigiri konid lodfan

 7. عسل بهرامی

  فروکتوز برای بدن همیشه مفیده

 8. meeeee

  بسیار خوب و سازنده بود

 9. سید هادی حسینی می گوید

  سلام

  من بر اساس تجربه ی ۵۰ ساله ی خودم به شما توصیه می کنم که هر چیزی رو باید با رعایت اعتدال مصرف کنید و در مورد قند موجود در میوه ها هم اگر زیاده روی کنید کبد شما مشکل دار می شود چون فروکتوز زیاد در کبد تبدیل به چربی شده و شما در نهایت به سمت کبد چرب پیش خواهید رفت .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.