چرا فوت کردن شمع برای سلامتی خطرناک است؟

113

به گزارش طبیب من به نقل از جام جم آنلاین، محققان دانشگاه کلمسون در کارولینای جنوبی متوجه شدند که بزاق دهان ما که با فوت کردن شمع کیک تولدمان منتشر می‌شود می‌تواند باکتری‌های موجود روی خامه یک کیک را تا ۱۴۰۰ درصد افزایش دهد. سرپرست این تیم تحقیقاتی ایده انجام این پژوهش را از تجربه شخصی خودش به عنوان یک پدر در مورد دخترش گرفت و آن‌ها با مطالعه گروهی از دانشجویان مقطع کار‌شناسی این دانشگاه سعی کردند تا آن‌ها را متوجه ایمنی غذایی و اهمیت این موضوع کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان یک رویه خامه‌ای را روی قطعه‌ای فویل که بالای یک چرخ کیک-مانند بود و شمع در آنجا سازی شده بود گذاشتند و قبل از فوت کردن شمع‌ها همگی پیتزا خوردند تا جشن تولد را شبیه سازی کنند و به غده‌های بزاق کمک کنند تا به ترشح و فعالیت مشغول باشند. سپس شمع‌ها را روشن و آن‌ها را فوت کردند. برای شمردن باکتری‌ها هم، لایه خامه‌ای را با آب ضدعفونی شده رقیق کردند و سپس آن را روی ظرف‌های آگار پخش کردند تا باکتری‌ها در آن رشد کنند. هر کدام از کلونی‌های روی آگار نشان دهنده یک سلول باکتری حاصل از آن خامه بود.

نتیجه این بود که باکتری‌های بسیار زیادی پیدا شدند اما نکته جالب‌تر این بود که از قرار معلوم، هر فوت به انواع متفاوتی از باکتری‌ها منتج می‌شود. به طور متوسط فوت کردن شمع می‌تواند به رشد ۱۴ برابری باکتری‌های روی خامه کیک منجر شود. با این حال در یک مورد این اتفاق با افزایش بیش از ۱۲۰ مرتبه رخ داد که نشان می‌دهد افراد خاصی می‌توانند ناقل باکتری‌های بیشتری در مقایسه با دیگران باشند.

اما به گفته محققان نباید به خاطر این موضوع ایده فوت کردن شمع را از سرتان بیرون کنید. دهان انسان پر از باکتری است و بیشتر آن‌ها مضر نیستند. علاوه بر این اگر قرار بود فوت کردن شمع روی کیک تولد واقعاً منجر به گسترش بیماری‌های مهلک شود در حال حاضر بسیاری از کودکان تنها به همین دلیل روانه بیمارستان می‌شدند، اما این اتفاق رخ نمی‌دهد.

این اولین بار نیست که از این نوع تحقیقات انجام می‌شود؛ در سال ۲۰۱۵ نیز پژوهشی نشان داده بود کسانی که دوست دارند چیپس را دوبار خیس کنند و سپس بخورند نه تنها با این کار مرتکب یک عمل ناخوشایند اجتماعی می‌شوند بلکه می‌تواند احتمال انتشار بیماری‌های عفونی را بالا ببرند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.