پیش‌بینی دقیق خطر حمله قلبی با یک آزمایش خون جدید

88

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ اخیرا نشانگری در خون کشف شده که پزشکان می توانند به وسیله آن خطر بروز حمله های قلبی را در افرادی با سطح کلسترول بد یا «LDL» نرمال یا در بدون نشانه ای از انسداد عروق کرونری، که در خطر حمله قلبی هستند را تخمین بزنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در این تست که در سال 2016 توسط آزمایشگاه های پزشکی «مایو» معرفی شد، سطح سرامید پلاسما اندازه گیری می شود.

«سرامید» یکی از لیپید یا اسیدهای چرب است که با بیماری های قلبی و عروقی مرتبط است.

نتایج این پژوهش نشان می دهد افرادی که سرامید خون بالایی دارند، صرف نظر از میزان کلسترول بد یا وجود انسداد در شریان های قلبی، به میزان سه تا چهار برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر حمله های قلبی قرار دارند.

طبق گفته های سرپرست این تیم تحقیقاتی «دکتر میوزن»؛ عملکرد سرامید با کلسترول تفاوت دارد به طوریکه سرامیدها باعث جذب عوامل بروز التهاب و تسریع در روند ایجاد لخته می شوند.

در این بررسی حدود 500 نفر از بیماران این کلینیک که برای آنژیوگرافی و بررسی انسداد عروق کرونر قلب مراجعه کرده بودند به مدت هشت سال تحت بررسی قرار گرفتند.

محققان چهار نوع سرامید را در خون شرکت کنندگان اندازه گیری کرده و بعد از گذشت هشت سال میزان حملات قلبی، سکته و سایر عوارض جانبی را بررسی کردند. به طور کلی حدود 5.1 درصد بیماران هر سال یک عارضه قلبی بزرگ داشتند. اما خطر این عوارض با بالا رفتن سطح سرامید خون، افزایش پیدا کرد.

آنها برای میزان سرامید خون، مقیاسی از صفر تا 12 در نظر گرفتند. یافته ها نشان داد با هر یک درجه افزایش سطح سرامید خون، خطر بروز حملات قلبی تا 9 درصد بالا رفته و در افرادی که بالاترین درجه سرامید را داشتند، یعنی 12، ریسک بروز حمله قلبی تا دوبرابر افزایش پیدا کرد.

درصد بروز حملات قلبی در مراجعانی که سابقه بیماری عرووق کرونری نداشتند، پایین تر از سطح میانگین بود. اما نتایج نشان داد از بین همین افراد، ریسک بروز حمله قلبی در کسانی که سطح سرامید خون شان بالاتر است چهار برابر دیگران است.

همین آزمایش در افراد با سطح LDL پایین خون انجام شد , نتایج نشان می دهد حملات و سکته های قلبی در این گروه که سطح سرامید پایین تری داشتند حدود 3.7 درصد و افرادی که سرامید بالاتری داشتند 16.4 درصد بود.

دکتر «آلن جف» از این تیم تحقیقاتی عنوان می کند: «شناسایی افرادی که در معرض بروز حملات قلبی هستند اهمیت بسیاری دارند. به نظر می رسد نتایج مطالعه اخیر این امکان را برای ما فراهم کرده است».

منبع: Knowridge

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.