شیرین کننده های مصنوعی خطرناک‌تر از قند/فریب شیرین کننده های مصنوعی را نخورید!

108

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بسیار از افراد سالم و آگاه تمایل دارند از شیرین کننده های مصنوعی با کالری کم به عنوان یک جایگزین مناسب به جای شکر مصرف کنند. با این حال شواهد علمی نشان می دهد این شیرین کننده ها باعث عملکرد نامناسب متابولیسمی می شوند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان طی یک آزمایش یک شیرین کننده کم کالری معروف را روی سلول های بنیادی مورد بررسی قرار دادند. نتایج آزمایشات نشان می داد که بیان ژن هایی که مسئول ساخت چربی و التهابات هستند افزایش یافته است.

با این شواهد باز هم محققان به آزمایشاتی دیگر پرداختند. آن ها نمونه های بیوپسی از چربی های شکمی 8 داوطلب را که شیرین کننده های مصنوعی مصرف کرده بودند را مورد آنالیز قرار دادند. 4 نفر از شرکت کننده ها دارای وزن سالم  و 4 نفر از آن ها افراد چاق بودند.

به گفته پژوهشگران این تیم تحقیقاتی، انتقال گلوکز به درون سلول ها و بیان ژن های تولیدکننده چربی در مقایسه نمونه های بیوپسی چربی افرادی که شیرین کننده های مصنوعی کم کالری مصرف نکرده بودند افزایش یافته بود و این در حالی بود، افرادی که شیرین کننده های کم کالری را که شیرین تر از شکر هستند را مصرف کرده بودند بیان بیش از حد گیرنده های طعم شیرین در بافت های چربی آن ها مشاهده شد.

محققان بیان می کنند، همچنین بیان بیش از حد گیرنده های طعم شیرین در چربی های شکمی نیز ممکن است باعث ورود گلوکز به درون سلول ها شوند و میزان جذب آن در خون افزایش یابد.

این یافته ها نشان می دهد، مصرف شیرین کننده های مصنوعی کم کالری بویژه توسط افراد چاق تجمع چربی بیشتر و  خطر ابتلا به دیابت را در آن ها بیش از پیش افزایش می دهد.

منبع: knowridge.com

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.