۴ توصیه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های سر و گردن

117

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛  سرطان‌های سر و گردن می‌توانند بعضی از مهم‌ترین عملکردهای انسانی مانند سخن گفتن و بلعیدن را مختل کنند. در این متن می‌توانید چهار توصیه مهم برای پیشگیری و مهار سرطان سر و گردن را بخوانید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

۱. ترک سیگار و الکل
دخانیات بزرگ‌ترین عامل ایجاد کننده سرطان سر و گردن است و بعد از آن مصرف الکل می‌تواند سبب بروز این بیماری شود. مصرف تنباکو و الکل ۸۵ درصد از فاکتورهای ابتلا به سرطان دهان، سر و گردن را شامل می‌شوند و اگر این دو با هم همراه باشد، می‌توانند خطر بیشتری برای فرد ایجاد کنند.
حتی کسانی که پس از سن ۵۰ سالگی دخانیات را ترک می‌کنند باز هم در معرض خطر ابتلا به این سرطان‌ها قرار دارند.

۲. واکسن HPV را بزنید
ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV که از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود، شایع‌ترین بیماری منتقله از طریق تماس جنسی در جهان است و هر سال ۱۴ میلیون نفر را آلوده می‌کند. بین ابتلا به ویروس HPV و ایجاد سرطان گردن ارتباط معنی داری وجود دارد، ضمن آنکه تحقیقات نشان داده‌اند که افزایش تعداد موارد سرطان سر و گردن با افزایش عفونت HPV مرتبط است.
اگرچه این واکسیناسیون به طور معمول باید در کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله انجام شود، اما زدن آن برای زنان جوان تا سن ۲۶ سالگی و مردان جوان در سن ۲۱ سالگی (که هنوز این واکسن را دریافت نکرده‌اند)، توصیه می‌شود.

۳. از گرما دور بمانید
قرار گرفتن در معرض تابش طولانی مدت آفتاب نیز با سرطان در ناحیه لب مرتبط است. سرطان لب نوعی از سرطان دهانی است که بیشتر در میان مردان، به ویژه افرادی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند، شایع است.
کسانی که هر روز در معرض مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرند، باید از کرم‌های ضد آفتاب و کلاه لبه دار استفاده کنند.

۴. حفظ بهداشت دهان و دندان
مسواک زدن‌های نامنظم و مراجعه نکردن به دندانپزشک از عوامل خطر برای ابتلا به سرطان دهان هستند. ایجاد تغییرات ساده در مراقبت از دندا‌‌نهایتان، مانند مسواک زدن و نخ دندان پس از هر وعده غذایی، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش دهد و باعث پیشگیری ازابتلا به بیماری‌های لب و حفره دهان شود.

 

منبع:knowridge

انتهاي پيام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.