این غذا‌ها برای صفرا مضرند

120

به گزارش طبيب من، کیسه‌صفرا، ارگانی است که در سطح تحتانی کبد قرار دارد و وظیفه آن نگهداری مایع زرد رنگ صفراست. این مایع به‌هنگام ورود مواد‌غذایی به معده از کبد ترشح می‌شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه‌صفرا انتقال می‌یابد. این مایع به هضم چربی‌ها در بدن کمک می‌کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر خلاف قلب، کبد و کلیه‌ها، اغلب افراد در صورت ابتلا به مشکلات کیسه صفرا از آن بی‌اطلاع هستند. سنگ کیسه‌صفرای در‌صد کمی از مردم با علائمی از قبیل درد شکم، تهوع، نفخ، استفراغ، بروز می‌کند. هنگامی که علائم سنگ صفرا مکرر و عود‌کننده باشند، درمان معمولی، جراحی و برداشتن کیسه صفرا است.

گوشت پرچرب
مصرف گوشت پرچرب، سبب افزایش عملکرد کیسه صفرا و افزایش تولید صفرا می‌شود که این فرایند با التهاب صفرا همراه است. مصرف ماهی و حبوبات به جای گوشت قرمز توصیه شده است.

غذاهای سرخ شده
غذاهای سرخ شده و چرب سبب تحریک و التهاب کیسه صفرا می‌‌شوند.

غذاهای اسیدی
مصرف زیاد غذاهای اسیدی مانند مرکبات و قهوه، علاوه بر التهاب کیسه‌صفرا، روی معده نیز اثر مخربی دارند.

محصولات لبنی پرچرب
محصولات لبنی پرچرب مانند خامه و شیرگاو، از مهم‌ترین مواد تحریک‌کننده کیسه صفرا هستند.

غذاهای تصفیه شده
هر محصول تولید شده از آرد گندم و شکر تصفیه‌شده، مانند نان سفید، انواع شیرینی و پاستا، سبب تحریک کیسه صفرا می‌شود.

پزشکان توصیه می‌کنند که به‌محض احساس مشکل در ناحیه صفرا، به پزشک مراجعه شود و با محدود کردن موادغذایی تحریک‌کننده، علائم بیماری تا درمان جدی کنترل شود.

با این حال، حتی اگر قرار نباشد به سنگ ‌کیسه‌صفرا دچار شوید، رژیم‌غذایی سالم، کم چرب و کم کلسترول با میزان متوسط تا بالای فیبر برای سلامت عمومی بدن شما لازم است. میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، گوشت بدون‌چربی، مرغ ماهی، محصولات لبنی کم‌چرب و… همگی غذاهای سالم برای کیسه‌صفرا و سراسر بدن شما هستند.مصرف بیشتر غلات سبوس‌دار نیز می‌تواند به کاهش کلسترول کمک کند. در این میان مصرف جو بیشتر از سایر غلات توصیه می‌شود اما با این حال مصرف گندم سبوس‌دار نیز به پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ‌کیسه صفرا کمک می‌کند.

روغن زیتون روغن سالم‌تری تلقی می‌شود زیرا نسبت به سایر روغن‌ها چربی اشباع نشده بیشتری دارد. همچنین میزان چربی اشباع‌شده روغن‌زیتون از کره کمتر است. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن قهوه خطر سنگ‌صفرا را در میان زنان و مردان کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه نشان داده شد زنانی که حداقل یک وعده بادام‌زمینی در روز می‌خورند ۲۰‌درصد کمتر از سایرین ناچار به برداشتن کیسه‌صفرا با جراحی می‌شوند. فراموش نکنید نوشیدن آب فراوان در طول روز به‌همراه کاهش استرس نیز به پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه‌صفرا کمک می‌کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.