تغذیه مناسب کودکان اوتیسمی

123

به گزارش طبیب من به نقل از ایرنا، اوتیسم نوعی اختلال تاثیرگذار در رشد طبیعی مغز است که برای تشخیص آن، مداخله پزشکی و بازتوانی‌شناختی باید سریع اقدام کرد.
این اختلال که تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند، در رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیرمی گذارد. این بیماری، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای مبتلایان دشوار می‌کند و در برخی موارد با رفتارهای خودآزاردهنده و پرخاشگری همراه است، اما در صورت تشخیص به هنگام وآغاز معالجات پزشکی و بازتوانی‌شناختی، در دوران طلایی (زیر سه سالگی) می‌توان تا حد زیادی عوارض آن را کاهش داد. یکی از راه‌های کاهش علایم این بیماری، توجه به رژیم غذایی مناسب و رفع کمبودهای غذایی است.
دکتر سارا صرافی‌زاده عضو هیئت علمی دانشگاه و مشاور تغذیه انجمن اوتیسم ایران در این باره به ایرنا می‌گوید: کمبودهای غذایی می‌تواند عوارضی مانند کوتاهی قد و مشکلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست و ریفلاکس را برای این بیماران ایجاد کند.
وی بی‌توجهی والدین به مسائل تغذیه‌ای کودکان اوتیسمی را از عوامل تشدیدکننده وضعیت بیماری این کودکان بیان کرد و افزود: در موارد زیادی مشاهده شده است که والدین هیچ توجهی به مسائل تغذیه‌ای کودکان خود ندارند و متوجه نیستند که بسیاری از مشکلات و رفتارهای فرزندان آنان، می‌تواند ناشی از مشکلات گوارشی باشد.
رژیم غذایی فاقد گلوتن
برخی خانواده‌ها بر اساس اطلاعات پراکنده‌ای که از منابع مختلف به دست می‌آورند، رژیم غذایی فاقد گلوتن را برای کودکان خود اتخاذ می‌کنند که این روش اشتباه است زیرا نمی‌توان یک رژیم غذایی واحد برای تمام کودکان اوتیسمی تهیه کرد؛ وضعیت بیماری هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و رژیم غذایی مناسب برای هر بیمار باید با توجه به داروهای مصرفی و نیاز او براساس پارامترهای خونی تعیین شود. رژیم غذایی فاقد گلوتن برای تمام بیماران اوتیسمی مناسب نیست؛ از آنجا که در این رژیم گندم حذف می‌شود، ممکن است مشکلات گوارشی و کمبودهای تغذیه‌ای برای کودکان ایجاد شود.
همچنین مطالعات اخیر نشان می‌دهد، رژیم غذایی بدون گلوتن در مواردی که کودکان مبتلا به سلیاک هستند یا التهابات روده‌ای دارند، مفید است و برای مدتی یا تا پایان عمر برای آنان تجویز می‌شود.
گاهی برخی رفتارهای کودکان مانند تمایل زیاد آنان به خوردن فست فود‌ها، سبب می‌شود که خانواده‌ها برخلاف میل باطنی خود، اقدام به تهیه این گونه موادغذایی کنند که به مرور زمان ممکن است سبب ایجاد اختلالات تغذیه‌ای و تشدید وضعیت بیماری آنان شود.
زینک (روی)
صرافی‌زاده کمبود زینک (روی)، کلسیم، امگا ۳ و ویتامین D و همچنین کم خونی را از جمله کمبودهای غذایی کودکان مبتلا به اوتیسم عنوان کرد.
کلسیم
برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن نمی‌توان به همه بیماران اوتیسمی توصیه کرد که شیر یا جایگزین‌های آن را مصرف کنند و باید با توجه به ذائقه آنان توصیه‌های لازم را ارائه داد.
امگا ۳
کمبود این ماده غذایی نه تنها در کودکان مبتلا به اوتیسم بلکه در دیگر کودکان نیز به میزان زیادی دیده می‌شود.
ویتامین D
کمبود این ویتامین درایران بسیارشایع است، اگر این کمبود اصلاح شود، در رفع علایم کودکان اوتیسمی بسیار تاثیرگذارخواهد بود.
مکمل‌های غذایی
میزان مصرف مکمل‌ها بستگی به نوع و دوز دارو‌ها و شدت بیماری دارد؛ مصرف خودسرانه مکمل‌ها می‌تواند سبب بروز اختلالات غذایی و دارویی شود و گاهی حتی تاثیر دارو‌ها را کاهش می‌دهد.
شیوع چاقی بین کودکان مبتلا به اوتیسم
از آنجا که این بیماران با بی‌توجهی، غذا دریافت می‌کنند، افزایش وزن و چاقی در آن‌ها بسیار شایع است. این کودکان معمولا اشتهای کاذب دارند و همیشه گرسنه‌اند و والدین آنان همواره از این مشکل گلایه‌مند هستند که برای حل این مسئله به مشاوره تغذیه‌ای و روان‌شناسی نیاز است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.