آیا خواب زیاد باعث کابوس شبانه می شود؟

86

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعه جدید در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد افرادی که خواب شبانه طولانی دارند بیشتر از سایرین خواب های ترسناک و آزاردهنده می بینند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در این پژوهش محققان میزان و شدت کابوس های شبانه، طول مدت خواب شب، میزان استرس و برخی عوامل دیگر را در 846 داوطلب بررسی کردند. آنها دریافتند افرادی که هر شب به مدت طولانی تری نسبت به دیگران می خوابیدند، 35 درصد بیشتر از آنهایی که خواب شبانه کوتاهی داشتند به کابوس های شبانه دچار شدند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد اعلام می کنند، تعداد و تکرار خواب های آزار دهنده و ناخوشایند در افرادی که شب ها بیش از 9 ساعت می خوابند، بیشتر از آنهایی است که بین هفت تا 9 ساعت می خوابند.

عوامل دیگری مانند میزان استرس، اضطراب روزانه و بیماری های روانگسیختگی مانند “پارانویا” در کابوس های شبانه موثر هستند.

همچنین همان اثری که خشم و احساسات منفی در روز بر مغز می گذارد، می تواند شب ها در قالب خواب های آزار دهنده بروز کند. اما حقیقت این است که خواب زیاد در شب نقش قابل توجهی در بروز این اتفاق دارد.

ممکن است خواب طولانی باعث افزایش مدت مرحله «REM» شده و در نهایت فرصتی برای ایجاد کابوس های شبانه فراهم شود. گفتنی است، مرحله «REM» یا خواب فعال و عمیق، مرحله آخر خواب است که رویا معمولا در این مرحله اتفاق می افتد.

محققان پیشنهاد می کنند کاهش میزان خواب شبانه به هفت تا 9 ساعت، می تواند از درصد بروز کابوس های شبانه تا مقدار زیادی کاسته شود.

منبع: Menshealth

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.