شیوع بی‌سابقه تب دنگی در سریلانکا

87

به گزارش طبیب من به نقل از ایسنا، بیماری «تب دنگی» در هفته‌های گذشته نفس دولت سریلانکا را گرفته و به همین دلیل رایجیتا سنارانته، وزیر بهداشت این کشور از جامعه جهانی تقاضای کمک کرده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تب دنگی در مناطق گوناگون سریلانکا از جمله کلمبو، پایتخت و همچنین سواحل جنوبی این کشور که یکی از جاذبه‌های توریستی به‌شمار می‌رود، شیوع بی‌سابقه‌ای یافته است.

تاکنون ۱۱۴ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که دست‌کم ۳۰۰ تن از آنان جان‌باخته‌اند. به گفته مقامات وزارت بهداشت، بیمارستان‌ها مملو از مبتلایان به تب دنگی هستند و در برخی از آن‌ها در هر تخت دو یا سه نفر بستری شده‌اند.

دنگی نوعی بیماری ویروسی است که از طریق پشه‌ای به نام «آئدس» به انسان منتقل می‌شود و بیشتر در مناطق استوایی به ویژه آسیای جنوب شرقی بروز می‌کند.

به گزارش دویچه‌وله، تا کنون واکسنی جدی برای پیشگیری از تب دنگی عرضه نشده است. در سال ۲۰۱۱ در تایلند نخستین آزمایش بالینی واکسنی که گفته شد قابلیت پیشگیری از این بیماری را دارد، انجام شد اما ماده کشف‌شده به دلایل نامعلوم موفقیت چندانی نداشت و به همین دلیل کشورهای گوناگون استفاده از آن را جایز نمی‌دانند.

علت اصلی شیوع این بیماری آلودگی محیط زیست است که با باران‌های موسمی تشدید می‌شود. نیروهای دولتی سری‌لانکا برای پاکیزگی محیط زیست در هفته‌های اخیر تلاش‌های قابل‌توجهی کرده‌اند اما موفقیتی نسبی داشته‌اند.

در ماه آوریل سال جاری (فروردین) یکی از انبارهای عظیم زباله در کلمبو فروریخت و چند خانه مسکونی را زیر خود دفن کرد. از آن زمان تاکنون مقدار قابل‌توجهی زباله در پایتخت در جاهای گوناگون انبار می‌شود که این خود به شیوع بی‌سابقه تب دنگی دامن زده است.

بنابر این گزارش، نیروهای ارتش با کمک پلیس در کلمبو خانه به خانه در جستجوی حوضچه‌ها و چاه‌هایی هستند که در آن‌ها پشه‌ها امکان تولیدمثل داشته باشند و برای کسانی که در منازلشان آب راکد داشته و به مقامات مسئول اطلاع نداده باشند، جریمه نقدی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.