محققان هشدار دادند/ بسته بندی فست فود‌ها سمی است

120

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ شاید همه ما بدانیم که خوردن فست فود‌ها برای سلامتی بدن خوب نیست اما آیا می‌دانید که بسته بندی آن‌ها هم مواد مضر خطرناکی را به طور ناخواسته وارد بدن شما می‌کند؟

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در واقع به خاطر جلوگیری از نشت آب و روغن فست فود‌ها، در بسته بندی آن‌ها از مواد شیمیایی مصنوعی که در مقابل گرما و روغن مقاومت هستند استفاده می‌کنند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این مواد شیمیایی، به نام پلی فلوئوراکلیک (PFAS)، می‌توانند به مواد غذایی نشت کنند و آزمایش‌ها ثابت کرده‌اند که این ماده شیمیایی در بدن هر فردی که فست فود مصرف کرده است وجود دارد.

در این بررسی، محققان بیش از ۴۰۰ نمونه کاغذ و مقوا بسته بندی که در رستورانهای فست فود استفاده می‌شدند را جمع آوری و آزمایش کردند. نتایج نشان داد که ۴۶ درصد از کاغذهایی که به عنوان پوشش این مواد غذایی استفاده می‌شوند و ۲۰ درصد از نمونه جعبه‌های مقوایی حاوی ماده شیمیایی PFAS هستند.

نتایج این پژوهش باعث شد تا یک سناتور آمریکایی ضمن هشدار در خصوص مضرات این نوع بسته بندی‌ها، از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، بخواهد تا به بررسی دقیق پیامدهای استفاده از PFAS‌ها در بسته بندی مواد غذایی بپردازد.

اعتقاد بر این است که ماده شیمیایی PFAS (که دربرخی ظروف پخت و پز هم استفاده می‌شوند)، سبب ایجاد انواع مختلفی از اختلالات سلامتی از قبیل بیماری تیروئید، تاخیر در بلوغ و ناباروری می‌شوند.

این نوع بسته بندی‌ها (که بیشتر در کشور چین تولید و صادر می‌شوند) تنها در فست فود‌ها دیده نمی‌شوند، شیرینی فروشی‌ها و برخی از مغازه‌های فروش نان نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

چرا کودکان بیشتر در معرض خطر هستند؟

بدن کودکان به طور خاص بیشتر به مواد شیمیایی موجود در بسته بندی فست فود‌ها حساس است و نکته نگران کننده این است که یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که بیش از یک سوم بچه‌ها و نوجوانان هر روز فست فود می‌خورند.

اگر تاکنون دلایل تغذیه‌ای برای دوری از فست فود‌ها برای شما کافی نبوده شاید هشدار در خصوص بسته بندی سمی آن‌ها بتواند راضیتان کند که دیگر به دنبال این غذای مضر نروید.

 

منبع: mnn

 

انتهاي پيام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.