«هاشمی» با وزارت بهداشت خداحافظی کرد

107

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ با مشخص شدن نتایج آرا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، گمانه‌زنی ها در خصوص ماندن هاشمی در پست وزارت بهداشت آغاز شد. این وزیر رسانه ای از سال گذشته در پی سوالات و خواسته های برخی از افراد، از شرایط مالی و حمایتی این چهار سال نالید و احتمال حضور مجدد در کابینه دولت دوازدهم را کمرنگ خواند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

هاشمی هفت ماه پیش در یک برنامه تلویزیونی داستان قبول وزارت را اینگونه بیان کرد: آقای دکتر روحانی را مردم انتخاب کردند و ایشان به دلیل دوستی و رفاقتی که داشتیم بعد از انتخابات در برخی از امور از جمله حوزه سلامت از من مشورت خواستند. من هم چندین نفر را به ایشان معرفی کردم.

وی ادامه داد: آقای دکتر ظاهراً تصمیم خود را گرفته بودند و بالاخره بعد از دو الی سه جلسه، فکر کردم از این ستون تا آن ستون فرج است، به ایشان گفتم باید استخاره کنم. آقای روحانی گفتند اهل استخاره هستید، من هم گفتم خیلی کم، به ندرت! بعد هم از خود ایشان خواستم که استخاره کنند و چند روز بعد ایشان گفتند با قرآن استخاره کردند و خوب آمده است و بالاخره راه گریزی نبود البته افتخار است.

اما نبود تامین اعتبار برای اجرای طرح تحول سلامت یکی از خلاهای دولت یازدهم بود که هاشمی از آن گله می‌کرد. وی در همان برنامه بودجه تصویبی طرح تحول سلامت را 4 هزار و 800 میلیارد اعلام کرد و افزود: آن که امسال تاکنون به ما دادند کمتر از هزار و 200 میلیارد است. ما مدعی هستیم که با 70 درصد آن رقمی که تصویب کردند یعنی 6 هزار و 800 میلیارد، این طرح را تا 5 سال دیگر هم می‌توانیم ادامه دهیم چون ضمن کار صرفه‌جویی هم می‌کنیم. البته در این صورت بیمه شدگان باید به همان تعداد پیش بینی شده یعنی 5 میلیون نفر بازگردند یا منابع جدیدی اختصاص دهند

وی از وجود ناهماهنگی ها نیز ناراضی بود. به عقیده هاشمی اینکه فروشنده خدمت و خریدار خدمت یکی نباشد، ناهماهنگی به بار می‌آورد. همین ناهماهنگی در بدنه دولت، بیمه ها را به یکی از دغدغه های نظام درمانی تبدیل کرد و بدهی بیمه ها را به سوهان روح دولت و مردم.

برخی که این طرح تحول را نقد می‌کنند می گویند؛ درمان یک چاه ویل است که هر چه در آن بریزید پر نمی‌شود و خیلی از هزینه‌ها را می‌بلعد. از سوی دیگر تعرفه‌ها هم افزایش یافت، آنها می گویند بر پزشکان باید نظارتی باشد تا تجویزهای بی‌خود برای دریافت مبالغ بیشتر نکنند.

پاسخ وزیر به این منتقدان این بود: برخی از اقتصادیون ضدرفاه هستند. فکر می‌کنند این بخش‌ها، بخش‌های هزینه‌ای است. بچه‌هایی داریم که متولد می‌شوند، سالی نزدیک به یک میلیارد تومان هزینه آنها است. حداکثر تا 18 تا 20 سال هستند و می‌میرند. ما اجازه داریم از اول بگوییم اینها که می‌میرند و برای اینها هزینه نکنیم؟ این منطق را ما قبول نداریم.

مهمترین دلیلی که وزیر را در ذهن مردم ماندنی کرد، ادامه راه طرح تحول سلامت؛ شاید دومین دستاورد بزرگ دولت روحانی پس از برجام، بود. هاشمی تاکنون هیچ جواب قطعی در مورد ماندن و نماندنش نداد. به اعتقاد او: همه چیز در دست خداوند است و عمر و حیات ما در دست اوست.

بارها از دفتر وزارتی خبرهایی به گوش می رسید، روزی خبر ماندنش در وزارتخانه از زبان خود او و روزی تکذیب این جواب صریح از زبان مشاورش. اما خارج از اتاقش و در جمع خبرنگاران و مقابل دوربین ها، جواب قاطع نبود.

هفته پیش هاشمی باز هم مفصل جلوی دوربین آمد و درباره وضعیت حضور خود در کابینه دولت دوازدهم نیز توضیح داد و گفت: ما با رئیس‌جمهور چندین جلسه در این خصوص صحبت کردیم. من معتقد هستم همه باید به دکتر روحانی کمک کنیم. هر کسی که می‌خواهد کمک کند باید خالصانه و برای پیشبرد منافع ملی اقدام کند. ابزار و لوازمی باید فراهم شود اگر اراده مجلس در این موضوع وجود داشته باشد و خدا بخواهد حتما همراهی می‌کند.

وی تاکید کرد: نمی‌توان شرطی برای رئیس دولت تعیین کرد ولی ما پزشک هستیم و اگر توفیق پیدا کنیم همانطور که در طول ۳۰ سالی که در بخش اجرایی کشور نبودم به مردم خدمت می‌کنم. باید مقایسه کنیم و ببینیم کجا موثرتر هستیم.

هاشمی در این برنامه نیز از نبود برنامه مدون برای تامین اعتبار گلایه کرد و ادامه داد: اگر قرار باشد که با نگرانی، ابهام و عدم تحقق وعده‌ها چهار سال دیگر را سپری کنیم فکر می‌کنم حضور من هم به مصلحت این بخش نباشد. می‌توان بخش‌هایی را حذف کرد و برای بخش‌های باقی‌مانده منابع پایدار و تولیت یکپارچه تعریف کرد. آب و غذای مردم، صداوسیما، دستگاه قضایی و مواردی از این دست به حوزه سلامت برمی‌گردد و باید مطالبه ‌کننده باشد اما ۷۰ تا ۸۰ درصد وقتمان در چهار سال گذشته صرف بحث‌های حاشیه‌ای شد. من فکر می‌کنم که موثربودن مهم است.

البته به عقیده عده عمده ای از دولتی ها و مردم، هاشمی در این دولت مفید بود. قائم مقامش در نشست خبری‌ سخنگو از تمایل اعضای ستادی به ماندن هاشمی در این پست خبر داد. رییس جمعیت هلال احمر نیز ابراز امیدواری کرد که  با حضور دکتر هاشمی به عنوان سکاندار وزارت بهداشت در دولت دوازدهم، تکمیل طرح تحول سلامت تضمین شود.

اما روز گذشته نوبخت در آخرین نشستش با اصحاب رسانه از اصرار مداوم روحانی بر ماندن هاشمی و انکار هاشمی برای قبول این پست سخن گفت. تا امروز صبح که روزنامه اعتماد با تیتر خود تمام افراد درگیر این حوزه را متعجب کرد.

هاشمی از وزارت بهداشت خداحافظی کرد.

گزارش از یاسمن قاسمی

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.