طبیب من

کد خبر: 10590
تاریخ انتشار: ۱۱ام مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۳۹
محققان موسسه ملی سرطان درباره مقدار مجاز مصرف محصولات دخانی تحقیق جالبی انجام دادند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ محققان به تازگی با بررسی ۲۹۰ هزار و ۲۱۵ بزرگسال در رده سنی ۵۹ تا ۸۲ سال تاثیر مقادیر مختلف سیگار را روی افراد مورد تحلیل قرار دادند.

در این مطالعه از شرکت‌کنندگان پرسش‌هایی در مورد تعداد سیگارهایی که در طول شبانه روز مصرف می‌کنند، پرسش به عمل آمد.

نتایج نشان داد افرادی که به طور مداوم روزانه یک عدد سیگار هر روز می کشیدند، در مقایسه با کسانی که هرگز سیگار نکشیده بودند، ۶۴ درصد بیشتر در خطر مرگ زودهنگام قرار داشتند.

همچنین افرادی که هر روز ۱ تا ۱۰ عدد سیگار می کشیدند، ۸۷ درصد بیشتر در معرض مرگ زودهنگام قرار داشتند.

محققان بیان می کنند این خطر برای افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند نسبت به افرادی که هنوز سیگار می کشند، کمتر است. به طور کلی آمار فوت ناشی از سرطان ریه در افراد سیگاری بسیار بالا است.

بر اساس آمارهای صورت گرفته، افرادی که به طور مداوم یک عدد سیگار در روز می کشند، ۹ برابر بیشتر در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

همچنین افرادی که روزانه ۱ تا ۱۰ عدد سیگار مصرف می کنند، ۱۲ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی و عروقی در مقایسه با غیر سیگاری ها قرار دارند.

آنان به این نتیجه رسیدند که هیچ حد مجازی را نمی‌توان برای مصرف سیگار متصور شد چرا که کشیدن حتی یک نخ سیگار در روز سلامت بدن را کاملا به خطر می‌اندازد.

اکثر سیگاری ها سیگار کشیدن را با دلایل متعددی برای خود توجیه می کنند اما باید بدانید خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها حتی با یک عدد سیگار کشیدن در روز نیز هم افزایش می یابد و بهتر است با این توجیهات غیرعقلی خود را گول نزنید.

مطالعات نشان می دهد سیگار کشیدن علاوه بر سرطان ریه منجر به انواع دیگر سرطان می شود و خطر ابتلا به بیماری های ریوی از قبیل «امفسیم ریوی» و «برونشیت مزمن» را افزایش می دهد.

موسسه «ملی سرطان آمریکا» تنها میزان کم کشیدن سیگار را مورد بررسی قرار داد اما در سال های اخیر استفاده از دیگر محصولات دخانی مانند تنباکو نیز افزایش یافته است. محققان در این باره بیان می کنند خطرات انواع محصولات دخانی از قبیل سیگار الکتریکی، قلیان و چپق یکی است و هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر از نظر عوارض ندارند.

منبع: Knowridge

انتهای پیام/