حد مجاز مصرف سیگار چند نخ است؟

11,141

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ محققان به تازگی با بررسی 290 هزار و 215 بزرگسال در رده سنی 59 تا 82 سال تاثیر مقادیر مختلف سیگار را روی افراد مورد تحلیل قرار دادند.

در این مطالعه از شرکت‌کنندگان پرسش‌هایی در مورد تعداد سیگارهایی که در طول شبانه روز مصرف می‌کنند، پرسش به عمل آمد.

نتایج نشان داد افرادی که به طور مداوم روزانه یک عدد سیگار هر روز می کشیدند، در مقایسه با کسانی که هرگز سیگار نکشیده بودند، 64 درصد بیشتر در خطر مرگ زودهنگام قرار داشتند.

همچنین افرادی که هر روز 1 تا 10 عدد سیگار می کشیدند، 87 درصد بیشتر در معرض مرگ زودهنگام قرار داشتند.

محققان بیان می کنند این خطر برای افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند نسبت به افرادی که هنوز سیگار می کشند، کمتر است. به طور کلی آمار فوت ناشی از سرطان ریه در افراد سیگاری بسیار بالا است.

بر اساس آمارهای صورت گرفته، افرادی که به طور مداوم یک عدد سیگار در روز می کشند، 9 برابر بیشتر در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

همچنین افرادی که روزانه 1 تا 10 عدد سیگار مصرف می کنند، 12 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی و عروقی در مقایسه با غیر سیگاری ها قرار دارند.

آنان به این نتیجه رسیدند که هیچ حد مجازی را نمی‌توان برای مصرف سیگار متصور شد چرا که کشیدن حتی یک نخ سیگار در روز سلامت بدن را کاملا به خطر می‌اندازد.

اکثر سیگاری ها سیگار کشیدن را با دلایل متعددی برای خود توجیه می کنند اما باید بدانید خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها حتی با یک عدد سیگار کشیدن در روز نیز هم افزایش می یابد و بهتر است با این توجیهات غیرعقلی خود را گول نزنید.

مطالعات نشان می دهد سیگار کشیدن علاوه بر سرطان ریه منجر به انواع دیگر سرطان می شود و خطر ابتلا به بیماری های ریوی از قبیل «امفسیم ریوی» و «برونشیت مزمن» را افزایش می دهد.

موسسه «ملی سرطان آمریکا» تنها میزان کم کشیدن سیگار را مورد بررسی قرار داد اما در سال های اخیر استفاده از دیگر محصولات دخانی مانند تنباکو نیز افزایش یافته است. محققان در این باره بیان می کنند خطرات انواع محصولات دخانی از قبیل سیگار الکتریکی، قلیان و چپق یکی است و هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر از نظر عوارض ندارند.

منبع: Knowridge

انتهای پیام/

2 نظرات
  1. فاضل می گوید

    پدر پدر بزرگ من روزی دو پاکت سیگار میکشید 106سال عمر کرد پدر زن من روزی سه پاکت سیگار میکشه از من و شما سالم تره دوستان و آشنایان من همه سیگاری هستند من بالای صد نفر رو تو دوستان و آشنایان میشناسم که از روزی یک تا دو پاکت سیگار میکشن همه سالمن پدر بزرگم پنج برادر داشت همه سیگار میکشیدن جز یکی که قهرمان دو و میدانی بود و اتفاقا برادر کوچیکه بود و جالب بدونی از همه زودتر اون مرد هر وقت خواستی بیا این افراد رو بهتون نشون بدم خودت قضاوت کن

  2. حامد سلیمی می گوید

    ما سعی میکنیم سری به بخش ریه بیمارستانها بزنیم که دستگاه تنفسی وصله به سیگاری ها. قطعا واقعیات اونجا از نظرات شما دوست گرامی که به سیگار علاقه داری عیان تر هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.