اثرات شوم فست‌فود‌ها بر سلامتی مغز

130

به گزارش طبيب من، فست‌فود‌ها اثری شوم روی سلامتی به جا می‌گذارند. سه دلیل عمده یعنی سریع، خوشمزه و نسبتا ارزان بودن فست‌فود، مردم را هر چه بیشتر به سمت مصرف این مواد غذایی سوق می‌دهند. غذاهایی که به‌ویژه در میان بچه‌ها طرفداران زیادی دارند و متاسفانه شرایط زندگی مدرن میل به مصرف آن‌ها را زیاد کرده است.
خطرناک‌تر اینکه هر روز به تعداد رستوران‌های فست‌فودی افزوده می‌شود و هر کجا که پا بگذارید با این رستوران‌ها مواجه می‌شوید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

با ما باشید تا بگوییم مصرف غذاهای سریع چه غوغایی در مغزتان به پا می‌کنند.

بیش‌فعالی و اضطراب
همیشه این اعتقاد وجود داشته که مصرف قند باعث بروز اضطراب و بیش‌فعالی می‌شود. با این حال نتایج پژوهشی که در journal Clinical Pediatrics به چاپ رسیده است نشان می‌دهد کودکانی که با مواد غذایی سرشار از مواد نگه‌دارنده مانند بنزوات سدیم و رنگ‌های خوراکی تغذیه می‌شوند بیشتر در معرض بیش‌فعالی قرار می‌گیرند.
محققان روی ۸۰۰ کودک بیش‌فعال بررسی‌هایی انجام داده و متوجه شدند با حذف مواد نگه‌دارنده و رنگ‌های خوراکی از تغذیه این کودکان، زودرنجی، تحریک‌پذیری، رفتارهای تهاجمی و اختلالات خواب حدود ۱۵۰ کودک کاهش پیدا کرده است. نتایج پژوهش‌های تکمیلی که در روزنامه Psychology Today به چاپ رسیده است نیز نشان می‌دهد داشتن تغذیه‌ای فقیر از اسیدهای چرب امگا ۳ و مصرف زیاد کربوهیدرات‌های تصفیه شده (موجود در فست‌فود‌ها) باعث افزایش میزان اضطراب کودکان می‌شود. به عقیده این محققان نوسانات قند خون باعث افت چشمگیر انرژی، افزایش خستگی، بدخلقی و اضطراب می‌شود.

 

افسردگی و اعتیاد
محققان دانشگاه مونترال به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن تغذیه‌ای‌ سرشار از قند و چربی‌ها خطر ابتلا به افسردگی را بالا می‌برد. این محققان موش‌های آزمایشگاهی را به مدت ۶ هفته با مواد غذایی سرشار از چربی و قند تغذیه کرده و مشاهده کردند این موش‌ها علائم افسردگی و اضطراب بیشتری از خود نشان می‌دهند. محققان این موش‌ها را با موش‌هایی که تغذیه‌ کم‌چرب و متعادل داشتند مقایسه کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که مصرف مواد غذایی حاوی چربی و قند زیاد باعث برهم زدن واکنش‌های شیمیایی مغز به‌ویژه میزان کورتیزول (هورمون استرس) و پروتئین CREB شده و امکان ایجاد سوءتغذیه و اعتیاد غذایی را بالا می‌برد.

 

نابودی موفقیت تحصیلی
بدون شک فست‌فود‌ها حاوی میزان زیادی چربی هستند و باید بدانید که این چربی‌ها از نوع چربی‌های ترانس و اشباع شده‌اند و در آن‌ها خبری از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ که برای قلب مفیدند نیست. نتایج یک پژوهش استرالیایی که در دانشگاه کالیفرنیای لس‌آنجلس انجام شده است نشان می‌دهد مصرف فست‌فود در موفقیت‌های تحصیلی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد کودکانی که دچار کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ هستند در مدرسه بیشتر دچار مشکل می‌شوند و در درس‌هایی مانند املا و قرائت ضعیف هستند و رفتارهای نامناسبی از خود بروز می‌دهند. محققان پیشرفت تحصیلی گروهی ۳۹۶ نفره از دانش‌آموزان بین ۶ تا ۱۲ سال را مورد بررسی قرار دادند. نیمی از این شرکت‌کننده‌ها نوشیدنی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و گروهی دیگر پلاسبو (دارونما) دریافت کردند. بعد از یک دوره ۶ ماهه، محققان مشاهده کردند کودکانی که نوشیدنی مغذی مصرف کرده بودند نتایج بهتری در تست‌های حافظه به دست آوردند. در نتیجه اگر نمی‌خواهید شاهد افت تحصیلی و عدم موفقیت فرزندانتان باشید فست‌فودخوری را کنار بگذارید و فرزندانتان را به داشتن تغذیه‌ای سرشار از میوه و سبزیجات و غذاهای سالم عادت دهید. محققان دانشگاه مونترال به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن تغذیه‌ای‌ سرشار از قند و چربی‌ها خطر ابتلا به افسردگی را بالا می‌برد

 

تبلیغ گرسنگی و پرخوری
تا حالا به این فکر کرده‌اید که مک‌دونالد بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای، روی لوگوی خود از رنگ قرمز و طلایی استفاده کرده است؟ بدون شک مدیران این غول زنجیره‌ای قبل از چنین انتخابی تحقیقات وسیعی انجام داده‌اند و دریافته‌اند که رنگ قرمز و زرد در کنار هم باعث ایجاد احساس گرسنگی و برانگیختن اشت‌ها می‌شود. به عقیده محققان همانطور که ایوان پاولوف، عصب‌شناس، بیولوژیست و پزشک روسی و برنده جایزه نوبل موفق شد با به صدا در آوردن زنگ، بزاق سگ‌ها را به راه بیندازد، مک‌دونالد نیز با طراحی لوگوی مناسب کاری کرده است با نگاه کردن به آن ترشح دوپامین زیاد شده و اشتهای افراد باز شود. در واقع زمانی که لوگوی این رستوران‌ها جلوی دید افراد ظاهر می‌شود، به خاطر رنگ و کمان طلایی آن، دوپامین مغز در انتظار دریافت جایزه و لذت فعال می‌شود. در نتیجه افراد گرایش ناخودآگاهی به مصرف هرچه بیشتر این مواد غذایی پیدا می‌کنند.

محققان روی ۸۰۰ کودک بیش‌فعال بررسی‌هایی انجام داده و متوجه شدند با حذف مواد نگه‌دارنده و رنگ‌های خوراکی از تغذیه این کودکان، زودرنجی، تحریک‌پذیری، رفتارهای تهاجمی و اختلالات خواب حدود ۱۵۰ کودک کاهش پیدا کرده است.

 

انتهاي پيام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.