پشت میز نشین‌ها حتما این متن را بخوانند

128

به گزارش طبيب من، نشستن طولانی مدت و نادرست به سلامتی بدنتان آسیب می‌زند. بنابراین اگر شغلتان به گونه‌ای است که تمام روز را پشت میز می‌نشینید، بیشتر مراقب خودتان باشید، چون وضعیت نشستن در سلامتی بدن (از سر تا پا‌ها) تاثیر مستقیم دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

مغز مه آلود
نتایج پژوهشی که در انستیتوی ملی سرطان انجام شده است نشان می‌دهد که مدت زمان نشستن، به‌خصوص نشستن طولانی مدت و بی‌وقفه در پشت میز کار، عملکرد مغز را ضعیف کرده و باعث آسیب عروق مغزی می‌شود. یکی از این مشکلات «مغز مه آلود» است که در اثر کاهش جریان خون و اکسیژن در مغز ایجاد می‌شود. زمانی که فعال هستیم، خون و اکسیژن به خوبی به مغز پمپاژ شده و باعث تحریک تولید هورمون‌های خوش خلقی و برخی از ژن‌های محافظ می‌شود. زمانی پشت می‌زنشین و خانه نشین می‌شوید، جریان خون تازه و اکسیژن و ترشح هورمون‌های خوش خلقی کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب، مغز آشفته شده و قدرت تمرکز خود را از دست می‌دهد.

گردن را جلو نیاورید
همین حالا به وضعیت نشستنتان در پشت میز کار دقت کنید. به احتمال زیاد به جای اینکه گردنتان در راستای ستون فقرات باشد، به سمت جلو خم شده‌اید. بدون شک شانه و کمرتان نیز در وضعیت نامناسبی قرار دارند، یعنی شانه‌هایتان افتاده و پشتتان به حالت خمیده در آمده است. هم تراز نبودن گردن، شانه‌ها و ستون فقرات در حین قرار گرفتن پشت رایانه که معمولا ساعت‌ها نیز طول می‌کشد، باعث ایجاد آسیب‌های فشاری مکرر و دائمی به عضلات و ساختار استخوانی گردن می‌شود که از انتهای جمجمه تا مهره‌های پشت را درگیر می‌کند. در نتیجه برای کاهش آسیب‌های وارده لازم است صاف بنشینید، گردن را جلو نیاورید تا با شانه‌ها و ستون فقرات در یک راستا باشد.

خشکی و فتق دیسک کمر
احتمالا زمانی که کودک بوده‌اید، والدینتان شما را وادار به صاف نشستن می‌کردند. دلیل آن ساده است: پیشگیری از بروز مشکلات استخوانی در آینده! محققان «انستیتوی ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی» به این نتیجه رسیده‌اند که حرکات منظم بدنی باعث تحریک جریان خون تازه و ارسال مواد مغذی به دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود. اما نشستن‌های طولانی مدت به برهم خوردن هم ترازی دیسک‌ها و تشکیل کلاژن‌های سخت بین تاندون‌ها و لیگمان‌ها منجر می‌شود. اگر پشت می‌زنشین هستید، حواستان باشد که صاف بنشینید. نباید گردنتان جلو‌تر از شانه‌هایتان باشد. از آویزان نگه داشتن شانه‌ها بپرهیزید و پا‌هایتان را روی زمین قرار داده و در پشتتان، یک پشتی مناسب قرار دهید تا گودی کمرتان را پر کند.

صدمات مزمن به اعضای بدن
به عقیدهٔ گروهی از متخصصان تغذیه و فیزیولوژیست‌های دانشگاه می‌سوری، بیماری‌های مزمنی مانند سرطان کولون (روده بزرگ)، کبد چرب و بیماری‌های قلبی عروقی در لیست بیماری‌هایی قرار دارند که پشت می‌زنشین‌ها را تهدید می‌کنند. متاسفانه خطر این بیماری‌ها برای افرادی که زیاد می‌نشینند جدی است، حتی اگر این افراد ورزش منظم نیز انجام دهند. نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که کاهش جریان خون و کاهش کالری سوزی در حالت نشسته، خطر بروز گرفتگی عروق، فشار و کلسترول خون بالا، مشکلات گوارشی، بیماری قلبی عروقی و کبد چرب را افزایش می‌دهد. محققان توصیه می‌کنند حتی اگر بعد از کار ورزش نیز انجام می‌دهید، به آن اکتفا نکنید و در حین کار به طور مرتب از جایتان بلند شوید و تکانی به خودتان بدهید. یادتان باشد که مصرف مواد غذایی چرب مانند فست فود‌ها و غیره در محل کار، فشار مضاعفی بر شما وارد کرده و سلامتیتان را با خطرات جدی مواجه می‌کند.

تخریب عضلات
زمانی که عضلات به کار گرفته نمی‌شوند، به سرعت نرم و فرسوده می‌شوند. محققان دانشگاه ایالت آریزونا معتقد هستند زمانی که از بدنتان کار می‌کشید، یعنی راه می‌روید، اشیا را بلند و جابه جا می‌کنید و صاف می‌نشینید، عضلات با سرعت کمتری شروع به فرسودگی و تخریب می‌کنند. در واقع تحلیل عضلات زمانی بروز می‌کند که شما بی‌تحرک هستید و زیاد یک جا می‌نشینید. به عنوان مثال، لم دادن روی صندلی باعث ضعیف شدن عضلات گردن، شانه‌ها، ستون فقرات و عضلات شکمی می‌شود.

بیماری‌های مزمن
نتایج پژوهشی که در مجله Applied Physiology به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که عدم تحرک بدنی باعث بروز بیماری‌های مزمن متعددی مانند سرطان کولون، سرطان سینه و رحم، دیابت، کبد چرب و چاقی مفرط می‌شود. باید بدانید که تحرک بدنی منظم باعث تحریک تولید آنتی اکسیدان‌های محافظ سلول‌های بدن می‌شود، در حالیکه بی‌تحرکی سلول‌ها را در معرض رادیکال‌های آزاد قرار می‌دهد. رادیکال‌های آزاد، مولکول‌هایی هستند که باعث آسیب سلول‌ها و پیری زودهنگام آن‌ها می‌شوند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بی‌تحرکی باعث عدم کنترل انسولین شده و خطر ابتلا به دیابت نوع دو را در افراد کم تحرک افزایش می‌دهد.

واریس و لخته‌های خونی
به عقیدهٔ محققان کانادایی، نشستن‌های طولانی مدت در پشت میز کار یا روی کاناپه امکان بروز ترومبوز وریدی عمقی را به‌ویژه در بین افراد مبتلا به چاقی مفرط افزایش می‌دهد. متاسفانه اگر لخته‌های خونی حرکت کنند، وارد ریه‌ها شده و آمبولی ریوی ایجاد کنند، مرگبار هستند. ترومبوز وریدی عمقی نیز زمانی بروز می‌کند که جریان خون متوقف شده و مایعات بدن در ناحیه‌ای از پا جمع شده و لختهٔ خونی ایجاد کنند. توجه داشته باشید که نشستن‌های طولانی مدت باعث ایجاد ورم قوزک پا، واریس و پوکی استخوان ناشی از کم تحرکی می‌شوند.

مرگ ناشی از وضعیت نشستن
شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد که نشستن و یا بد نشستن باعث مرگ شود. نتایج پژوهشی که به مدت هشت سال و نیم در دانشگاه نورث‌وسترن انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که عادت دارند شب‌ها تلویزیون تماشا کنند و یا بازی‌های یارانه‌ای انجام دهند، به میزان ۶۱درصد بیشتر از افرادی که صرفا یک ساعت در روز تلویزیون می‌بینند، در معرض خطر مرگ قرار دارند. اگر عادت دارید شب‌ها جلوی تلویزیون بنشینید و تا آخر برنامه‌ها را تماشا کنید، حتما در فواصل آگهی‌های بازرگانی، از جای خود بلند شده و راه بروید و چند حرکت کششی انجام دهید و سعی کنید به مرور زمان، این عادت بد را ترک کنید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.