چند راهکار ساده برای مقابله با استرس و شوک‌های روحی

4

به گزارش طبيب من، برای مقابله با استرس یا فشارهای روانی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مهربانی کردن به خود، شستن دست‌ها با آب گرم، زمزمه یک آهنگ و جویدن کرفس اشاره کرد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

بدن ما به گونه‌ای طراحی شده که بتواند پس از یک شوک، آرام گیرد اما زندگی در جهان مدرن با عوامل استرس زای روانی که به صورت جدی‌تر و دراز مدت‌تری وجود دارند به همراه نگرانی‌های مالی، شغلی و تقاضاهای خانواده می‌تواند باعث غلبه استرس بر ما و در ‌‌نهایت تضعیف سلامت جسمی و روانی انسان شود. در این گزارش به ۸ دستور العمل بهداشتی برای مقابله با استرس و تنش اشاره شده است:

شستشوی دست‌ها در آب گرم
فرو بردن هر قسمت از بدن در آب گرم می‌تواند سیستم عصبی پاراسمپاتیک را آرام کند. این کار را می‌توان با دوش گرفتن منظم انجام داد. اما یک راهکار فوری برای مقابله با استرس این است که در مواقع استرس زا با فرو بردن دستان در آب گرم به بدن کمک کنید تا آرامش خود را دوباره به دست آورد.

زمزمه یک آهنگ
زمزمه یک آهنگ یک راهکار اضطراری برای مقابله با استرس به شمار می‌رود. اغلب توجه کرده‌اید که انسان‌های شاد معمولا در حال زمزمه یک آهنگ هستند. مطالعات نشان داده‌اند که ترکیب آوا و ارتعاش بر روی فشار خون که بر اثر استرس افزایش می‌یابد، تاثیر مثبت دارد. آواز خواندن می‌تواند به کاهش سطح استرس کمک کند اما زمزمه یک آهنگ در زمانی که لازم است از استرس رهایی یافت، یک راهکار فوری به شمار می‌رود.

جویدن کرفس
تحقیقات نشان داده‌اند که عمل جویدن به کاهش سطح استرس کمک می‌کند. تاکنون مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است بر روی جویدن آدامس تمرکز داشته‌اند اما راه بهتری در این زمینه نیز وجود دارد که به وسیله آن می‌توان مانند آدامس جویدن، دستگاه گوارش را فریب داد که تصور کند انسان در حال غذا خوردن است. عمل جویدن تا حدی به دلیل ارتباط با جنبه آرامش بخش سیستم عصبی و نیز تا حدی به دلیل باز شدن انقباض ناشی از استرس فک‌ها، تاثیر مثبتی در کاهش تنش دارد. این موضوع باعث می‌شود که انسان اغلب در مواقع استرس زا تمایل زیادی برای خوردن داشته باشد اما اگر در این زمان کرفس را برای خوردن انتخاب کنیم و شروع به جویدن کرفس کنیم می‌توانیم از ماده آرامش بخش موجود در کرفس به نام apigenin نیز بهره برده‌ایم.

خط کشیدن روی کاغذ
استرس باعث درگیری منطقه منطقی مغز و ناحیه عاطفی آن می‌شود و در این میان تنها مکان کوچکی در مغز برای ابداع و خلاقیت به جا می‌ماند. در این حالت مشغول شدن به فعالیتی که قسمت خلاقیت مغز را مشغول می‌کند، می‌تواند ما را از وضعیت فشار و گرفتاری ناشی از استرس درآورد و به ما فرصت دهد تا با یافتن یک دیدگاه جدید، آرامش یابیم. برای این کار بهتر است کاغذی بر روی میز خود بگذارید و با نقاشی کردن یا خط خطی کردن بر روی آن احساس خود را بیان کنید. لازم نیست که این کار را به زیبایی انجام دهیم بلکه تنها تمرکز بر روی یک فعالیت متفاوت به انسان احساس راحتی می‌دهد.

نیشگون گرفتن فاصله میان دو ابرو
از دیگر راهکار‌ها برای مقابله با استرس نیشگون گرفتن میان دو ابرو است. بدن در واکنش به تنش به دندان‌ها فشار آورده و فک‌ها را منقبض می‌کند؛ این کار باعث افزایش فشار خون در اطراف مغز برای آماده‌سازی ما به واکنش‌های سریع می‌شود. این می‌تواند یکی از دلایل ریشه‌ای سردردهای ناشی از تنش در اطراف پیشانی باشد. اما با ماساژ دادن این ناحیه می‌توان به ماهیچه منقبض کمک کرد تا آزاد شود. برای این کار می‌توان میان دو ابروی خود را در بالای بینی با دو انگشت گرفت و فشار داد و بعد دو انگشت خود را تا انت‌ها بر روی دو ابرو کشید. همچنین می‌توان با ماساژ دادن ناحیه پشت گوش تا گردن و ادامه آن بر روی شانه‌ها از مزیت ماساژ برای کاهش تنش بهره برد.

گذاشتن مرهم بر روی لب
زمانی که استرس دارید ممکن است احساس کنید که تمایل دارید غذا بخورید یا دهان خود را لمس کنید. این موضوع به این دلیل است که لمس کردن لب‌ها باعث آرام کردن سیستم عصبی و کمک به خود تسکینی می‌شود. برای این منظور بهتر است به جای اینکه به خوردن بی‌فکر ناشی از استرس بپردازید که خود می‌تواند به اعتماد به نفس پایین به دلیل افزایش وزن بیافزاید، از گذاشتن مرهمی نرم و مرطوب بر روی لب استفاده کرد؛ این مرهم خشکی ناشی از استرس لب‌ها را نیز از بین می‌برد. چرا که استرس موجب تنفس دهانی و در نتیجه خشکی لب‌ها می‌شود. همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است از مرهمی متشکل از مواد طبیعی استفاده کنید تا مطمئن شوید که این عادت موجب وارد شدن مواد شیمیایی به دهان شما نمی‌شود.

سالاد بخورید
واکنش استرس می‌تواند ما را به سمت مصرف مواد قندی، کربوهیدرات و تنقلات هدایت کند. به نظر نمی‌رسد که در این وضعیت سالاد جذاب‌ترین گزینه باشد اما کاهو به دلیل برخورداری از ماده‌ای به نام lactucarium دارای خاصیت آرامش بخش است. با افزودن یک روغن سالم و چند منبع پروتئینی مانند پنیر و مغز خشکبار به سالاد کاهو می‌توانید از مصرف یک غذای آرامش بخش بهره ببرید.

درآوردن کفش‌ها
درآوردن کفش‌ها گزینه دیگری برای مقابله با تنش و استرس است. به پا داشتن مدام کفش می‌تواند گردش خون را متوقف کرده و بر سیستم عضلانی اسکلتی بالای پا‌ها اثر گذارد که سبب افزایش استرس بدن می‌شود. این در حالی است که با برهنه کردن پا و تکان دادن انگشتان می‌توان نوعی فعالیت ماهیچه‌ای را فعال و استرس را از بدن بیرون کرد.

 

انتهاي پيام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.