سایتوکاین چیست و چه نقشی را در بدن ایفا می‌کند؟

1,730

به گزارش طبيب من، سایتوکاین‌ها (اینگونه هم نوشته می‌شود: سیتوکین‌ها) گروهی از مولکول‌ها هستند که به عنوان پیام رسان در ارتباطات بین سلولی عمل می‌کنند. آن‌ها عمدتا به منظور تحریک پاسخ ایمنی، هنگامی که سلول‌ها هر گونه مواد خارجی را در خون تشخیص می‌دهند، آزاد می‌شوند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

سایتوکاین‌ها گروه بزرگی از مولکول‌های پیام رسان سلولی هستند که اساسا شامل پروتئین‌ها، پپتید‌ها و گلیکو پروتئین‌ها هستند. آن‌ها دارای ساختارهای زنجیره‌ای کوتاه یا طویل هستند. سیتوکنین‌ها در ابتدا توسط سلول‌های سیستم ایمنی به منظور شروع تعاملات سلول به سلول جهت تولید یک پاسخ ایمنی آزاد می‌شوند. برای مثال، هنگامی که سلول‌های سفید خون در تماس با پاتوژن‌ها قرار می‌گیرند، بلافاصله سایتوکاین آزاد می‌کنند که باعث فعال کردن سایر سلول‌های سفید خون به منظور حمله به مهاجم خارجی می‌گردد.

بنابراین، پاسخ ایمنی، هشدار و به کار گیری تعداد بیشتری از سلول‌های سفید خون به منظور مبارزه با عفونت توسط این پیام رسان‌های شیمیایی (سایتوکاین‌ها) انجام می‌گیرد. در واقع، سایتوکاین‌ها در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی حیاتی هستند. سایتوکاین‌ها به شیوهٔ مشابه پاسخ به آسیب یا زخم عمل می‌کند. در چنین شرایطی، پیام سایتوکاین به منظور افزایش جمعیت سلول‌های سفید خون در محل آسیب دیده به منظور سرعت بخشیدن به بهبود زخم می‌باشد.
سایتوکاین‌ها واسطه‌هایی از پاسخ التهابی هستند که بعد از اینکه بافت زنده آسیب دید، تولید می‌شوند. التهاب ناشی از سیتوکنین‌ها یک مکانیزم دفاعی بوده که به حفظ آسیب موضعی کمک می‌کند.

هنگامی که سایتوکاین‌ها از یک سلول آزاد می‌شوند، به گیرنده‌های واقع در غشاء بیرونی سلول‌های هدف متصل می‌شوند. این اقدام باعث تحریک پیام شیمیایی شده که به سلول گیرنده ارسال شده و آن را به فعالیت وادار می‌کند. برای مثال، هنگامی که یک سلول در تماس با باکتری قرار می‌گیرد، پیام‌هایی را مبنی بر بروز یک عفونت حتمی به سلول‌های دیگر ارسال می‌کند، به طوری که سیستم ایمنی می‌تواند با عفونت مبارزه کند.
اثر سایتوکاین‌ها بر روی سلول‌هایی که آن‌ها را تولید می‌کنند، چندین بار قابل مشاهده است. که به عنوان عمل اتوکرین شناخته می‌شود. هنگامی که سلول‌های اطراف توسط سایتوکاین آزاد شده تحت تاثیر قرار می‌گیرند، به عنوان عمل پاراکرین شناخته می‌شود. با این حال، هنگامی که ترشح سیتوکنین بر سلول‌های دور‌تر اثر می‌گذارد، به عنوان عمل اندوکرین شناخته می‌شود.

 

انواع سایتوکاین‌ها

بسته به عملکرد آن‌ها، سایتوکاین‌ها به انواع زیر طبقه بندی می‌شوند:

کموکین‌ها
کموکین‌ها در ابتدا در تحریک سلول‌های سفید خون، به خصوص لکوسیت‌ها، در پاسخ به تشخیص باکتری، قارچ و ویروس دخالت دارند. کار اصلی آن‌ها ارسال پیام به منظور جذب سلول‌های سفید خون در منطقهٔ عفونت دیده می‌باشد. کموکین‌ها سیستم ایمنی بدن را در محل عفونت هوشیار کرده که توسط سلول‌های مقابله کننده با عفونت، کشتن پاتوژن‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند.

فاکتورهای محرک (CSF)

(CSF) به افزایش تعداد WBC در بدن کمک می‌کنند. آن‌ها سلول‌های سفید خون را به منظور دفاع بدن بر علیه عفونت‌ها تکثیر می‌دهند. CSFs دو نوع هستند: فاکتورهای محرک تشکیل کلونی گرانولوسیت (G-CSFs) که مغز استخوان را به ساخت تعداد بیشتری نوتروفیل که برجسته‌ترین نوع گلبول‌های سفید است، تحریک می‌کنند، در حالی که فاکتورهای محرک تشکیل کلونی گرانولوسیت – ماکروفاژ (GM-CSF) مغز استخوان را به افزایش تولید دو نوع گلبول سفید که القاء کنندهٔ نوتروفیل‌ها و ماکروفاژ‌ها هستند، تحریک می‌کنند.

اینترفرون‌ها
اینترفرون‌ها عمل فعال شدن سلول‌های کشندهٔ طبیعی (NK) را انجام می‌دهند که در ابتدا برای از بین بردن عفونت‌های ویروسی به کار برده می‌شوند. سلول‌های NK متخصص از بین بردن سلول‌های تومور نیز هستند و به عنوان مکانیزم اولیه جهت دفاع از سیستم ایمنی بر علیه سرطان در نظر گرفته می‌شوند.

اینترلوکین‌ها
اینترکولین‌ها نقش کلیدی را در تولید پاسخ التهابی ایفا می‌کنند. آن‌ها باعث تکثیر لنفوسیت‌های T شده که به جلوگیری از عفونت کمک می‌کنند. بیش از ۳۶ اینترکولین متفاوت شناسایی شده‌اند که به تنظیم پاسخ ایمنی کمک می‌کنند. اینترکولین‌ها از نظر عددی از اینترکولین – ۱ (IL-۱) تا اینترکولین – ۳۶ (IL-۳۶) نامیده می‌شود.

فاکتورهای مبدل رشد (TGFs)
آن‌ها گروهی از پروتئین‌ها بوده که در درجهٔ اول در تولید سلول‌های سالم نقش دارند. TGF – آلفا، یک نوع فاکتور رشد بوده که توسط سلول‌های ماکروفاژ مغز ترشح می‌شود. TGF- بتا، جدا از رشد سلولی، در تمایز سلولی که فرایندی بوده که یک نوع سلول به سلولی دیگر تغییر می‌یابد، نیز نقش دارند.

فاکتور گسترش دهندهٔ تومور (TNF)
TNF گروهی از سایتوکاین‌های پیش التهابی ترشح شده توسط ماکروفاژ‌ها می‌باشد. این سلول‌های پیام رسان پروتئین‌ها، نقش کلیدی را در التهاب سیستماتیک ایفاء می‌کنند. آن‌ها در پاسخ به یک عفونت باعث ایجاد تب شده و در مبارزه با سرطان و تکثیر ویروس نیز نقش دارند.

بسته به نوع سلول‌های درگیر در تولید سایتوکاین‌ها، آن‌ها به دو نوع عمده طبقه بندی می‌شوند: مونوکین‌ها و لنفوکین‌ها. مونوکین‌ها تنها توسط مونوسیت‌ها ترشح می‌شوند، در حالی که لنفوکین‌ها توسط لنفوسیت‌ها ترشح می‌شوند. هر دوی مونوسیت‌ها و لنفوسیت‌ها نوعی از گلبول‌های سفید خون هستند که به تنظیم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

سایتوکاین‌ها می‌توانند به عنوان پیش التهابی و ضد التهابی نیز طبقه بندی شوند. سایتوکاین‌های پیش التهابی، التهاب را در واکنش به آسیب به بافت القاء می‌کنند، در حالی که سیتوکنین‌های ضد التهابی (IL-۴)، (IL-۱۰) و (IL-۱۳) دقیقا عملی مخالف عمل سایتوکاین‌های پیش التهابی دارند. هدف آن‌ها پایین آورندهٔ واکنش التهابی می‌باشد. التهاب مزمن مانند آرتریت روماتوئید برای سلامت انسان مضر بوده و از این رو به منظور کاهش این عمل التهابی، سایتوکاین‌های ضد التهابی در بدن منتشر می‌شوند.

 

انتهاي پيام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.